Fonoforeza


Fonoforeza to kolejny ze skutecznych zabiegów fizykoterapeutycznych, który może przynieść ulgę w wielu różnego rodzaju dolegliwościach. To terapia, która wykorzystuje ultradźwięki. Za ich pomocą podawane są różnego rodzaju leki. Ultradźwięki powodują niewielkie drgania w obrębie ciała oraz są swoistym mikromasażem, dzięki któremu leki wchłaniają się szybciej.

Zabieg wykonuje się przy pomocy specjalistycznego urządzenia do fonoforezy. Jest on całkowicie bezpieczny i bezbolesny. Nie powoduje również żadnych skutków ubocznych. Co więcej, ten rodzaj zabiegów cechuje naprawdę wysoka skuteczność, a poprawa stanu zdrowia pacjenta jest szybko zauważalna. Nic więc dziwnego, że cieszy się sporą popularnością.

Przebieg fonoforezy

Jak wygląda fonoforeza krok po kroku? Zabieg polega na polepszeniu wchłaniania leków przez skórę, dlatego też pacjent, który poddaje się fonoforezie, musi pamiętać o zmyciu z miejsca, na które działamy kosmetykami. Nie należy również mieć na sobie biżuterii i innych ozdób, zwłaszcza metalowych.

Zabieg trwa około 20 minut, podczas których pacjent leży lub siedzi w wygodnej dla niego pozycji, zaś fizykoterapeuta za pomocą specjalnego urządzenia do fonoforezy emituje ultradźwięki bezpośrednio na skórę chorej części ciała. Jest to całkowicie bezbolesne i nie powodujące żadnych skutków ubocznych lub nieprzyjemnych odczuć.

Wskazania dla fonoforezy

Fonoforeza to zabieg, który może przynieść znacząca poprawę zdrowia w wielu różnych przypadkach. Wśród tych, które najczęściej są wskazaniem do wykonania tego zabiegu, wymienić możemy choroby zwyrodnieniowe i stany zapalne stawów, zwapnienia tkanek miękkich, blizny po zabiegach i urazach oraz stany przeciążeniowe takie jak: zespół kanału nadgarstka, łokieć tenisisty, łokieć golfisty.

To jednak nie wszystko. Fonoforeza ułatwia i przyspiesza wchłanianie się sińców i krwiaków, może okazać się niezastąpioną pomocą w przypadku bóli kręgosłupa i schorzeń takich jak rwa kulszowa, dyskopatia, lumbago, bóli poamputacyjny oraz nerwobóle różnego, również niewiadomego pochodzenia. Jak więc widać, możliwości zastosowania tego zabiegu jest naprawdę dużo.

Przeciwskazania dla fonoforezy

Pomimo tego, że fonoforeza jest zabiegiem bezbolesnym i nieinwazyjnym, nie może niestety być przeprowadzana w każdym przypadku. Istnieją bowiem przeciwwskazania do jej wykonywania. Wśród nich wymienić możemy między innymi ciążę, nowotwory, znajdujące się w obrębie ciała metalowe ciała obce (np. protezy), a także nerwice i niezakończony wzrost kostny.

Oznacza to, że zabiegu tego nie można przeprowadzać w przypadku dzieci i młodzieży. Poza tym przeciwwskazaniami do fonoforezy są również infekcje i ostre stany zapalne, posiadany rozrusznik serca, choroby zakaźne, zakrzepica, zapalenia żył, znamiona skórne, skazy krwotoczne i problemy z zaburzeniami rytmu serca oraz niewydolnością krążeniową.

Zabieg fonoforezy w Centrum Dobry Brat

W naszym Centrum przeprowadzeniem zabiegu fonoforezy zajmują się doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści, którzy dysponują nowoczesnymi i funkcjonalnymi aparatami do fonoforezy. Dzięki temu nasze zabiegi cechuje duża skuteczność. Dbamy o dopasowanie idealnej metody rehabilitacji, dzięki czemu nasi pacjenci szybko odzyskują sprawność.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 - liczba głosów, średnia: 4,40 na 5)
Loading...