Fonoforeza


Fonoforeza to kolejny ze skutecznych zabiegów fizykoterapeutycznych, który może przynieść ulgę w wielu różnego rodzaju dolegliwościach. To terapia, która wykorzystuje ultradźwięki. Za ich pomocą podawane są różnego rodzaju leki. Ultradźwięki powodują niewielkie drgania w obrębie ciała oraz są swoistym mikromasażem, dzięki któremu leki wchłaniają się szybciej.

Zabieg wykonuje się przy pomocy specjalistycznego urządzenia do fonoforezy. Jest on całkowicie bezpieczny i bezbolesny. Nie powoduje również żadnych skutków ubocznych. Co więcej, ten rodzaj zabiegów cechuje naprawdę wysoka skuteczność, a poprawa stanu zdrowia pacjenta jest szybko zauważalna. Nic więc dziwnego, że cieszy się sporą popularnością.

Kiedy warto poddać się fonoforezie?

Fonoforeza to metoda leczenia dolegliwości bólowych i stanów zapalnych, ale nie tylko. Wskazań do poddania się terapii jest dużo więcej. Dobroczynne właściwości ultradźwięków z pewnością docenią pacjenci cierpiący na choroby zwyrodnieniowe i stany zapalne stawów, a także stany przeciążeniowe takie, jak zespół kanału nadgarstka, łokieć tenisisty czy łokieć golfisty. Fonoforeza to również skuteczne remedium na nerwobóle i bóle mięśni, a także stany pourazowe tkanek miękkich i kostnych, a więc skręcenia, złamania, zwichnięcia.

Z kolei fonowanie kręgosłupa przyniesie ulgę w bólach pleców różnego pochodzenia, a więc zarówno w dyskopatii, jak również rwie kulszowej i lumbago. Ultradźwięki na kręgosłup rozwiązują problem kompleksowo. Nie dość, że pomagają usunąć ograniczenia w wybranym obszarze, to także niwelują stan zapalny oraz ból, działają rozluźniająco, co znacznie ułatwia regenerację.

I to nie wszystko. Fonowanie ułatwia i przyspiesza wchłanianie się krwiaków oraz sińców. Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu są również blizny i halluksy oraz szczękościsk. Fonoforeza dobrze sprawdza się także w leczeniu ostrogi piętowej – zwyrodnienie w okolicy guza piętowego kości piętowej.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Mimo, że fonoforeza jest zabiegiem bezbolesnym i nieinwazyjnym, to jednak istnieje szereg czynników uniemożliwiających jej wykonanie. Wśród przeciwwskazań do przeprowadzenia fonowania wymienia się choroby nowotworowe oraz stany po ich usunięciu, ostre infekcje wirusowe oraz bakteryjne, poważne choroby układu krążenia, jak np. choroba wieńcowa czy niewydolność krążenia, schorzenia urologiczne i zaburzenia krzepnięcia krwi.

Z zabiegu nie mogą korzystać dzieci i młodzież będąca w fazie wzrostu oraz osoby posiadające implanty metalowe, np. rozrusznik serca. Przeciwwskazaniem jest również zaawansowana nerwica wegetatywna, padaczka i ciąża.

Fonoforeza nie może być przeprowadzona u pacjenta będącego w ogólnie złym stanie zdrowia, posiadającego znamiona na skórze, cierpiącego na gruźlicę oraz u pacjenta z krwawieniem z przewodu pokarmowego.

Fonoforeza – jak przebiega zabieg i leczenie?

Na czym polega rehabilitacja ultradźwiękami i jak się do niej przygotować? Zacznijmy od tego, że jeden seans trwa nie dłużej niż 20 minut. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie powoduje żadnego dyskomfortu. Ponadto pacjent nie musi jakoś specjalnie przygotowywać się do tej procedury leczniczej. Jedyne co powinien zrobić, to tuż przed zabiegiem z miejsca poddawanego fonowaniu zmyć ewentualne kosmetyki, a także zdjąć biżuterię oraz inne ozdoby metalowe.

Podczas fonowania pacjent przyjmuje wygodną pozycję – może siedzieć lub leżeć, zaś fizykoterapeuta nakłada lek w postaci maści lub żelu na głowicę urządzenia emitującego ultradźwięki oraz miejscowo na skórę. Następnie przykłada urządzenie i emituje ultradźwięki bezpośrednio na chore partie ciała. Najczęściej polecane jest skorzystanie z 5 – 10 sesji zabiegowych, w zależności od stopnia natężenia problemu.

Jakie są rezultaty leczenia?

Właściwości ultradźwięków są nieocenione. Nie tylko działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, ale także masują tkanki, rozluźniają napięcia mięśniowe, a dzięki temu, że rozszerzają naczynia krwionośne, powodują szybsze wchłanianie się aplikowanego leku.

Jakie jeszcze rezultaty daje fonoforeza? Przede wszystkim ułatwia wnikanie substancji leczniczych do głębiej położonych tkanek podskórnych – nawet do tkanki łącznej i kostnej. Tym sposobem wzmacnia działanie aplikowanego leku, dzięki czemu  proces leczenia przebiega szybciej i jest skuteczniejszy.

Ponadto fonoforeza uśmierza ból, poprawia ukrwienie tkanek, naprawia i regeneruje uszkodzone tkanki miękkie oraz kostne, przyspiesza gojenie ran, hamuje działanie układu współczulnego, zwiększa rozciągliwość tkanki łącznej – zmiękcza przykurcze i blizny oraz zwłóknienia tkanek. Zabieg stymuluje również reakcje chemiczne w organizmie – tworzy i pobudza do działania związki aktywne biologicznie, wyzwala histaminę.

Zabieg fonoforezy w Centrum Dobry Brat

W naszym Centrum przeprowadzeniem zabiegu fonoforezy zajmują się doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści, którzy dysponują nowoczesnymi i funkcjonalnymi aparatami do fonoforezy. Dzięki temu nasze zabiegi cechuje duża skuteczność. Dbamy o dopasowanie idealnej metody rehabilitacji, dzięki czemu nasi pacjenci szybko odzyskują sprawność.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 - liczba głosów, średnia: 4,40 na 5)
Loading...