Jonoforeza


Jonoforeza daje wiele możliwości leczenia różnorakich schorzeń, które powstają w wyniku kontuzji, zmian reumatycznych czy dermatologicznych. Zabieg wykonywany jest miejscowo, przynosi ulgę w bólu i szybkie efekty. Poznaj wskazania, przeciwwskazania i opis zabiegu.

Jonoforeza – na czym polega zabieg?

Jonoforeza to bezbolesny zabieg fizykoterapeutyczny, który polega na wprowadzeniu do tkanek miękkich i chorobowo zmienionych miejsc leków lub substancji aktywnych przy wykorzystaniu przepływu prądu stałego o małym, stałym natężeniu. Choć brzmi to nieco niepokojąco, tak naprawdę jest to całkowicie bezpieczny zabieg, który wykonuje się przy pomocy specjalistycznego aparatu. W zabiegu wykorzystuje się leki, które ulegają dysocjacji elektrolitycznej, które w organizmie rozpadają się kationy oraz jony. Zabieg rozpoczyna się od nałożenia chorego miejsca specjalnym roztworem, który zawiera wybrany lek. Następnie w chorym miejscu stosuje się urządzenie, które dzięki stosowaniu pola elektrycznego wprowadza substancje aktywne w głąb tkanki.

Co ważne, jonoforeza pozwala pomóc w przypadku wielu chorób oraz problemów zdrowotnych – od nadpotliwości, po problemy z krtanią oraz układem kostnym. Warto jednakże pamiętać, że powinna być ona wykonywana przez doświadczonego profesjonalistę, dysponującego odpowiednią wiedzą i sprzętem.

Jonoforeza – rodzaje zabiegów

Ze względu na rodzaj podanego leku, wyróżnia się kilka rodzajów zabiegów.

Jonoforeza borowinowa

Jak już zostało wspomniane, jonoforeza jest zabiegiem, podczas którego wykorzystywane mogą być różnego rodzaju leki i substancje aktywne. Jednym z nich jest borowina. Zabieg przeprowadzany z jej wykorzystaniem nazywany jest jonoforezą borowinową i polega na wprowadzeniu przez skórę jonów kwasów huminowych, które jak wiadomo znajdują się właśnie w borowinie.

Tego rodzaju zabieg sprawdza się zwłaszcza w przypadku osób, które cierpią z powodu chorób reumatycznych oraz chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa. Może okazać się również pomocny dla osób posiadających zmiany pourazowe oraz odczuwających bóle stawów. Skuteczność tego rodzaju jonoforezy jest naprawdę bardzo wysoka.

Jonoforeza wapniowa

Jonoforeza wapniowa to kolejny rodzaj tego zabiegu. W tym przypadku mamy do czynienia z wykorzystywaniem chlorku wapnia, który również podawany jest do komórek ciała za pomocą stałego prądu elektrycznego. Jonoforeza wapniowa ma naprawdę szerokie zastosowanie – pomaga w osteoporozie, złamaniach kości oraz zespołach bólowych.

Bardzo często wykorzystuje się ją również w leczeniu dolegliwościach po różnego rodzaju urazach. Jednocześnie może być stosowana również jako sposób na skuteczne odczulanie oraz wykorzystywana w leczeniu stanów zapalnych. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że może być ona stosowana nawet w przypadku gałek ocznych.

Jonoforeza wskazania

Jonoforeza to zabieg, który może pomóc w wielu różnych schorzeniach i dolegliwościach. Wśród nich wymienić możemy problemy ze zrastaniem się kości, osteoporozę, urazy u sportowców, zapalenie krtani, blizny i przykurcze, stany zapalne skóry, trudno gojące się owrzodzenia, a także nadpotliwość, nerwobóle oraz szereg innych dolegliwości.

  • leczenie stanów zapalnych kości, skóry
  • osteoporoza,
  • utrudnione zrosty kostne,
  • nerwobóle,
  • urazy stawów i mięśni,
  • zaburzenia krążenia,
  • bóle mięśni, stawów i kręgosłupa,
  • nadpotliwość.

Jonoforeza daje tak szerokie możliwości leczenia różnorodnych schorzeń i problemów dzięki temu, że możemy wykorzystywać podczas zabiegu różnego rodzaju leki i aktywne substancje. Dobry fizjoterapeuta będzie potrafił więc nie tylko przygotować ciało do zabiegu oraz odpowiednio ułożyć elektrody, ale również doradzić z jakiego środka warto korzystać w przypadku danego problemu.

Jonoforeza przeciwskazania

Choć jonoforeza jest zabiegiem bezpiecznym, musimy mieć świadomość istniejących przeciwwskazań do jej wykonywania. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim choroby nowotworowe dotykające pacjenta. Co ważne, dotyczy to zarówno nowotworów istniejących, jak i wcześniej przebytych chorób. Zabiegów tych nie wykonuje się również u kobiet w ciąży.

Przeciwwskazania do tego zabiegu to:

  • ciąża,
  • choroby nowotworowe,
  • choroby krążenia,
  • metalowe protezy,
  • rozrusznik serca,
  • ostre, ropne stany zapalne,
  • zaburzenia czucia,

Na zabieg jonoforezy nie może zdecydować się również osoba, która posiada rozrusznik serca lub innego rodzaju elektroniczny stymulator. Nie poleca się go również pacjentom z metalowymi elementami protez. Ostrożnie należy podejść również do aplikowanych leków, tj. upewnić się, że nie powodują reakcji alergicznych.

Jonoforeza – przebieg zabiegu

Pierwszym etapem jest wykonanie wywiadu z pacjentem, który dotyczyć będzie sprecyzowania dolegliwości, historii chorób oraz przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie pacjent powinien przygotować się do zabiegu, odsłaniając to miejsce na ciele, gdzie zabieg będzie przeprowadzany. Konieczne jest zdjęcie noszonej biżuterii.

W kolejnym kroku na chore miejsce nakładany jest wilgotny gazik z lekiem. Następnie podpinane są elektrody, które mogą być dodatkowo mocowane bandażem.

W trakcie trwania zabiegu stopniowo zwiększane jest natężenie prądu. W czasie zabiegu pacjent może odczuwać mrowienie lub uczucie igiełek na skórze. Całość zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut, aż do całkowitego wchłonięcia leku.

Zabieg jonoforezy w Centrum Dobry Brat

W naszym Centrum Dobry Brat jonoforezę przeprowadza się wykorzystując nowoczesne i całkowicie bezpieczne aparaty. Doświadczeni fizjoterapeuci dbają nie tylko o skuteczność zabiegu, ale również samopoczucie naszych pacjentów. Dzięki temu korzystanie z tej formy fizykoterapii jest prawdziwą przyjemnością i przynosi doskonałe efekty.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (33 - liczba głosów, średnia: 4,00 na 5)
Loading...