Współczesna medycyna pozwala na przeprowadzenie skutecznej rehabilitacji wieloma metodami. Magnetoterapia jest jednym z tych zabiegów, które mogą być bezpiecznie stosowane u pacjentów w różnym wieku i z różnymi schorzeniami. Przede wszystkim po urazach, zabiegach i przy dolegliwościach bólowych różnego pochodzenia.
Co to jest magnetoterapia i jak działa?
Magnetoterapia jest zabiegiem, który uzupełnia rehabilitację. Polega na oddziaływaniu na komórki polem magnetycznym, co przyspiesza gojenie się tkanek, zmniejsza ból i działa przeciwzapalnie. Wytwarzane przez urządzenie pole magnetyczne przenika przez tkanki ciała, a dzięki temu do komórek wnikają substancje odżywcze wraz z tlenem.
Zabieg magnetoterapii jest bezbolesny i nie wymaga od pacjentów specjalnego przygotowania. Muszą oni jednak zdjąć z ciała metalowe przedmioty, takie jak biżuteria, paski i protezy, oraz wyłączyć telefon komórkowy. Zabieg nie wymaga rozbierania się, przynosi korzyści nawet u pacjentów, którzy mają gips.
Urządzenie wytwarzające pole magnetyczne jest kierowane bezpośrednio do miejsca, które wymaga terapii. Pacjent może siedzieć lub leżeć przez około 10-30 minut. Podczas magnetoterapii urządzenie emituje impulsy w trzech zakresach częstotliwości oraz w różnym natężeniu. Dawka oddziaływania pola magnetycznego jest indywidualnie dostosowywana do pacjenta, a pacjent zwykle musi poddać się 10 zabiegom, by przyniosły one wyraźne rezultaty.
Zabieg magnetoterapii jest całkowicie bezpieczny. Można go stosować przez długi czas, uzupełniając także o inne rodzaje metod leczniczych. Na przykład laseroterapię czy elektrostymulację. Chociaż magnetoterapia nie ma skutków ubocznych, to zdarza się, że pacjenci po pierwszych zabiegach zgłaszają, że dolegliwości bólowe lekko się nasiliły. Należy w takim przypadku kontynuować zabiegi zgodnie z planem.
Magnetoterapia – wskazania
Na zabieg magnetoterapii kierowani są przede wszystkim pacjenci z dolegliwościami bólowymi stawów, mięśni i kręgosłupa. Z terapii korzystają więc osoby, które:
- cierpią z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów rąk, nóg, kręgosłupa;
- odczuwają przykre skutki reumatoidalnego zapalenia stawów;
- leczą urazy związane z uprawianiem sportów lub po kontuzjach i wypadkach;
- mają rany, owrzodzenia i oparzenia, które trudno się goją;
- chorują na osteoporozę;
- cierpią z powodu dyskopatii;
- mają nadciśnienie.
Magnetoterapia jest skuteczna także w przebiegu:
- zapalenia nerwów;
- złamań, które nie chcą się zrastać;
- zaburzeń procesów przemiany materii;
- nieżytów górnych dróg oddechowych, między innymi w zapaleniu oskrzeli i zatok nosowych;
- zapalenia jajników.
Magnetoterapia – przeciwwskazania
Istnieje niewiele schorzeń i sytuacji, w których pacjenci nie mogą skorzystać z zabiegu magnetoterapii. W razie wątpliwości warto o nich poinformować lekarza i rehabilitanta. Przede wszystkim jednak warto wymienić takie przeciwwskazania do magnetoterapii jak:
- ciąża;
- choroba nowotworowa;
- przewlekłe zmiany na skórze, np. grzybica, infekcja wirusowa albo bakteryjna;
- gruźlica lub inne poważne choroby górnych dróg oddechowych;
- skłonność do krwawień;
- zarostowo-zakrzepowe zapalenie żył;
- choroby serca i układu krążenia;
- wszczepione implanty elektroniczne;
- uczestniczenie w terapii leczniczej związanej z naświetlaniami promieniowaniem jonizującym oraz badaniami radiologicznymi.
Skutki uboczne po leczeniu polem magnetycznym należą do rzadkości. Wśród nich wymienić można obniżenie ciśnienia, zaburzenie widzenia lub spowolnienie czasu reakcji.
Magnetoterapia — jakie daje efekty?
Terapia polem magnetycznym może być wykorzystywana w szeroko rozumianej rehabilitacji pacjentów w różnym wieku. Ma bardzo duże spektrum zastosowań i poprawia komfort życia. Polecana jest w przypadku:
- chorób przewlekłych;
- po urazach;
- w ramach rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych.
Stosowanie magnetoterapii:
- przynosi ulgę w bólu;
- przyspiesza gojenie zmian oraz powrót do zdrowia.
Dzieje się tak dzięki zwiększeniu zdolności komórek do wykorzystania tlenu. Organizm podczas zabiegu otrzymuje impuls do przemian energetycznych. W wyniku magnetoterapii poprawia się ukrwienie, a układ odpornościowy się wzmacnia. Ponadto zmniejszają się obrzęki. Dzięki temu zabiegi działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
Szybciej goją się złamania, a ubytki tkanki kostnej spowodowane osteoporozą mogą się zmniejszyć. Uszkodzone w wyniku kontuzji czy choroby zwyrodnieniowej stawy krócej się regenerują. Podobnie dzieje się z tkankami miękkimi i tkanką nerwową. Napięcie mięśniowe zmniejsza się, a pacjent po każdym zabiegu czuje się lepiej i szybciej wraca do zdrowia.
W Centrum Rehabilitacyjno-Rekreacyjnym Dobry Brat także można skorzystać z terapii polem magnetycznym. Ośrodek jest wyposażony w nowoczesne i zróżnicowane pod względem zastosowania w leczeniu pacjentów urządzenia, przeznaczone do wykonywania zabiegów magnetoterapii.
Dzięki temu rehabilitanci mogą dopasować rodzaj zabiegu do schorzenia kuracjuszy. Leczenie polem magnetycznym przeprowadzane jest przez doświadczonych fizjoterapeutów, dlatego wszystko odbywa się w pełni profesjonalnie, a przy tym zabiegi są skuteczne i bezpieczne.