Jonoforeza jest jedną z metod niwelowania dolegliwości bólowych. Pod tym pojęciem kryje się specjalny zabieg elektroleczniczy, polegający na wprowadzeniu jonów do tkanek. Cały proces odbywa się za sprawą prądu stałego o niskim natężeniu przepływającego między elektrodami. Jonoforeza znajduje powszechne zastosowanie w fizjoterapii. Za jej pomocą leczy się m.in. zmiany reumatyczne i dermatologiczne. Metodę tę często wykorzystuje się również przy rehabilitacji osób po urazach kończyn. Warto dowiedzieć się więcej na jej temat.
Jak działa jonoforeza?
Wiele osób zastanawia się, jak działa jonoforeza? Należy mieć świadomość, że jest to zupełnie bezbolesny zabieg fizykoterapeutyczny z zakresu elektroterapii. W jego ramach mieści się czynność wstrzykiwania pod warstwę skóry odpowiednio spreparowanego roztworu elektrolitycznego. Do sprawnego przeprowadzenia tego procesu niezbędne jest użycie dwóch elektrod: katody oraz anody. Za główne zalety jonoforezy uznaje się prostotę oraz skuteczność działania. Wprowadzone pod skórę leki na skutek następującej dysocjacji elektrolitycznej ulegają rozpadowi na kationy (cząsteczki dodatnie) i aniony (cząsteczki ujemne). Oba rodzaje cząsteczek odpychają się wzajemnie od siebie. To powoduje, że kationy wędrują w kierunku elektrody ujemnej, a aniony trafiają w okolice elektrody dodatniej.
Jonoforeza – krok po kroku
Niektórzy pacjenci Centrum Rehabilitacyjnego Dobry Brat pytają terapeutów, jak wygląda zabieg jonoforezy? Można stwierdzić, że zabieg ten jest niezbyt skomplikowany. W jego ramach najpierw nakłada się na chore miejsce roztwór zawierający odpowiednio przygotowane lekarstwo. Następnie przykłada się do danej części ciała urządzenie emitujące pole elektryczne. Dołączone do niego elektrody przymocowuje się do skóry za pomocą bandaży. W dalszej kolejności dochodzi do wprowadzenia substancji aktywnych w głąb tkanki podskórnej. W trakcie zabiegu stopniowo zwiększa się natężenie prądu. To może spowodować odczucie
Wyróżnia się dwa najważniejsze rodzaje jonoforezy. Są to:
- jonoforeza borowinowa – w jej ramach wprowadza się do tkanki jony kwasów huminowych znajdujących się w borowinie; metodę tę wykorzystuje się głównie przy leczeniu chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa i chorób reumatycznych;
- jonoforeza wapniowa – jest przeprowadzana przy użyciu roztworu przygotowanego na bazie chlorku wapnia; znajduje zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych oraz przy złamaniach kości; jest to też jedna z metod terapii osteoporozy.
Zabiegi jonoforezy w Centrum Rehabilitacyjnym Dobry Brat wykonywane są przez kompetentnych, doświadczonych profesjonalistów. Cały proces wprowadzania jonów do tkanek trwa od kilku do kilkunastu minut.
Zastosowanie jonoforezy w fizjoterapii
Jonoforezę stosuje się w fizjoterapii do różnych celów. Najczęściej jest to: redukcja bólu, leczenie stanów zapalnych, a także regeneracja tkanek. Warto przyjrzeć się nieco bliżej temu zagadnieniu.
Jonoforeza w leczeniu bólu
Zasadnicza istota jonoforezy sprowadza się do stymulacji jonów leku przy użyciu prądu. Głębokie przenikanie substancji aktywnej pod skórę sprawia, że dany specyfik leczniczy trafia w miejsce zlokalizowane blisko źródła bólu. Dzięki temu terapia dolegliwości bólowych przebiega szybciej i bardziej efektywnie.
Jonoforezę zazwyczaj stosuje się przy dolegliwościach bólowych ze strony układu ruchu (m.in. przy bólach kręgosłupa i mięśni). Wykorzystuje się ją także do zwalczania dolegliwości związanych z nadwrażliwością zębiny. Wśród preparatów wykorzystywanych do leczenia bólu wymienia się chlorek wapnia oraz chlorowodorek lidokainy.
Jonoforeza w redukcji stanów zapalnych
Jonoforeza świetnie sprawdza się przy leczeniu stanów zapalnych w obrębie stawów, kości i skóry. Zwykle do niwelowania tego typu problemów wykorzystuje się odpowiednio dobrane niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. etofenamat, ketoprofen, naproksen). Pomocne może okazać się także użycie roztworów zawierających chlorek wapnia.
Jonoforeza w regeneracji tkanek
Jonoforeza stymuluje procesy regeneracyjne w organizmie. Przyczynia się ona do przyspieszenia odbudowywania różnych tkanek np. przy krwiakach, urazowych zmianach stawowych oraz stanach przeciążeniowych mięśni. Dzięki omawianemu zabiegowi dochodzi także do usprawnienia procesu regeneracji tkanki nerwowej. Wśród preparatów biorących aktywny udział w regeneracji tkanek wymienia się jodek potasu, chlorek sodu, chlorek wapnia, a także mobilat.
Skuteczność jonoforezy
Na skuteczność jonoforezy wpływa kilka czynników. Zalicza się do nich m,in. warunki fizyczne pacjenta (np. masa ciała, ilość tkanki tłuszczowej), długość zabiegu oraz natężenie prądu. Zabieg ten na ogół efektywnie pomaga w nerwobólach oraz bólach reumatycznych i pourazowych. Skutecznie przyczynia się także do przyspieszenia procesu gojenia ran oraz wspomaga zrost kostny. Zabieg sprzyja też poprawie kondycji skóry oraz zwalczaniu problemu nadpotliwości stóp.
Podsumowanie
Zabiegi jonoforezy polegające na wprowadzaniu jonów do tkanki podskórnej doskonale sprawdzają się w fizjoterapii. Dzięki nim możliwe jest efektywne leczenie dolegliwości bólowych i stanów zapalnych różnych narządów. Dodatkowo zawarte w roztworze elektrolitycznym substancje przyczyniają się do szybszej regeneracji tkanek.
Osoby, które chciałyby skorzystać z dobrodziejstw jonoforezy, warto zaprosić do Centrum Rehabilitacyjnego Dobry Brat. Czekają tam na nich kompetentni i doświadczeni specjaliści.