Jedną z najczęstszych dolegliwości, która dotyka ponad 85% populacji na całym świecie, chociaż raz w życiu jest ból kręgosłupa. Natomiast w Polsce siedem na dziesięć osób skarży się na tego typu dolegliwości. To bardzo powszechne problemy zdrowotne, które wynikają z tego, że spędzamy dużo czasu przed komputerem, telewizorem i prowadzimy siedzący tryb życia.
Bóle kręgosłupa, krzyża w znaczącym stopniu mogą utrudnić nam codzienne funkcjonowanie i wykonywanie obowiązków. Sprawdzoną i niezwykle skuteczną metodą leczenia tych dolegliwości jest kinezyterapia. Zapraszamy do zapoznania się z naszym krótkim poradnikiem, w którym wyjaśniamy, co to jest kinezyterapia, dlaczego jest skuteczna w niwelowaniu dolegliwości bólowych, kto może z niej skorzystać, a także jakie są praktyczne ćwiczenia kinezyterapeutyczne na bóle kręgosłupa.
Co to jest kinezyterapia?
Wielu osobom określenie kinezyterapia nic nie mówi. Termin ten pochodzi od połączenia dwóch greckich słów – kinesis i therapeia. Dosłownie oznacza odpowiednio ruch i leczenie.
Powszechnie tę podstawową dziedzinę fizjoterapii określamy mianem leczenia ruchem. Dlatego odpowiadając na pytanie, co to jest kinezyterapia, należałoby wyjaśnić, że wykorzystuje ona gimnastykę leczniczą oraz masaż leczniczy do przywrócenia utraconych sprawności narządu ruchu i pomaga zniwelować ból kręgosłupa.
W tym miejscu warto podkreślić, że kinezyterapia wpływa na cały organizm oraz wszystkie narządy ruchu. Ponadto świetnie sprawdza się jako forma rehabilitacji schorzeń związanych z układem:
- oddechowym,
- sercowo-naczyniowym,
- nerwowym,
- moczowym.
Jednak najczęściej wykorzystuje się ją do problemów związanych z bólem kręgosłupa, stawów, krzyża, mięśni, kości. Stanowi bardzo dobrą formę rehabilitacji po różnego typu złamaniach, kontuzjach oraz jako forma poprawy postawy ciała u dzieci i młodzieży.
Kinezyterapia cechuje się tym, że ma charakter uniwersalny. Można zastosować bardzo szeroki wachlarz ćwiczeń dostosowany do aktualnej sprawności pacjenta, schorzenia czy dolegliwości.
Do grupy podstawowych rodzajów ćwiczeń kinezyterapii zaliczamy:
- bierne (wykonuje je na pacjencie fizjoterapeuta),
- czynne (wykonuje je pacjent pod nadzorem fizjoterapeuty),
- specjalne (to połączenie ćwiczeń, które wykonuje fizjoterapeuta oraz pacjent przy pomocy fizjoterapeuty),
- kinesiotaping (stosowanie specjalnych taśm, które poprawiają zakres ruchu).
Dlaczego kinezyterapia jest skuteczna w leczeniu bólu kręgosłupa?
Osoby, które cierpią na bóle kręgosłupa, powinny zadbać w pierwszej kolejności o to, żeby obniżyć napięcie mięśniowe. To właśnie ono jest odpowiedzialne za to, że odczuwamy dyskomfort. Idealnie do tego sprawdzają się ćwiczenia ruchowe.
Kinezyterapia, czyli leczenie ruchem łagodzi bóle kręgosłupa. Jak to możliwe? Odpowiednio dobrane ćwiczenia poprawiają siłę mięśniową i wpływają na stabilizację tułowia. Dodać do tego jeszcze trzeba, że wpływają na poprawę mobilności i zwiększenie zakresu ruchu.
Poza tym u pacjentów, którzy poddali się tej metodzie rehabilitacji, zauważa się zwiększenie ogólnej wydolności organizmu, przywrócenie sprawności ruchowej oraz zniwelowanie bólu. Wysoka skuteczność kinezyterapii wynika z faktu, że wykorzystuje techniki, które działają na mięśnie, a rozciągnięcia czynne i bierne pozwalają rozluźnić napięcia.
Wszystkie metody i ćwiczenia dopasowywane są do indywidualnych możliwości pacjenta oraz stanu jego zdrowia. Duży wpływ na skuteczność tej metody leczenia bólu ma systematyczność i regularność w wykonywaniu ćwiczeń.
Praktyczne ćwiczenia kinezyterapeutyczne na bóle kręgosłupa
Proces rehabilitacji i leczenia ruchem zawsze ma przebieg indywidualny. Nie można stosować jednakowych ćwiczeń u każdego pacjenta. Wszystko jest uzależnione od konkretnych dolegliwości i jednostek chorobowych.
W przypadku bólu kręgosłupa jest kilka ćwiczeń, które łagodzą ból i można je wykonywać samodzielnie w domu lub pod nadzorem specjalisty. Przydatna może okazać się piłka fitness, wałek. Niektóre ćwiczenia kinezyterapeutyczne można wykonać bez żadnych przyrządów, leżąc na podłodze.
Wykorzystując piłkę fitness, można uklęknąć na podłodze i położyć brzuch na piłce. Natomiast ręce luźno opuszczamy po bokach. Dzięki temu rozluźniamy zarówno ręce, jak i nogi.
Inny sposób na zmniejszenie dolegliwości bólu krzyża to położenie się na podłodze. Głowę najlepiej opieramy o poduszkę. Nogi z kolei zginamy w kolanach i przyciągamy do brzucha.
Świetnie sprawdza się także ćwiczenie kinezyterapii na dolegliwości związane z kręgosłupem wykonywane w pozycji czworaczej. Dłonie ustawiamy pod barkami i lekko odchylamy kolana na szerokości bioder. Wykonujemy delikatne uniesienie kolan nad podłoże. Należy pamiętać o ustabilizowanej pozycji. W dalszej kolejności unosimy nogę do wyprostu. Tego typu ćwiczenie wykonujemy na zmianę obiema nogami.
Wskazania i przeciwwskazania do kinezyterapii
Pamiętajmy, że to lekarz lub specjalista zawsze podejmuje ostateczną decyzję, czy metody kinezyterapii mogą zostać zastosowane w przypadku konkretnej osoby. Z jednej strony należy kierować się wskazaniami do stosowania tego typu terapii, ale z drugiej strony trzeba pamiętać, że istnieje grupa przeciwwskazań, która wyklucza kinezyterapię u pewnej grupy pacjentów.
Zalecenia do kinezyterapii
Kinezyterapia poprawia funkcje mięśni, stawów oraz ich wytrzymałość. To skuteczna metoda leczenia, nie tylko w przypadku bólu kręgosłupa czy krzyża. Zaleceń do kinezyterapii jest naprawdę wiele. Jest pomocna przy:
- napięciu mięśniowym,
- chronicznym bólu,
- bólach głowy,
- migrenach,
- kręczu szyi,
- bólu kulszowym,
- zapaleniu ścięgna,
- lumbago,
- skręceniu kostki,
- utracie czucia,
- problemach ze snem,
- urazach czy kontuzjach sportowych,
- chorobie Parkinsona,
- stwardnieniu rozsianym (SM),
- uszkodzeniu obwodowego układu nerwowego,
- schorzeniach układu nerwowego,
- po terapii nowotworowej.
Kinezyterapia – przeciwwskazania
Skuteczność kinezyterapii w leczeniu jest bardzo wysoka. Niestety jest grupa dolegliwości, które stanowią przeciwwskazanie do przeprowadzenia ćwiczeń metodami kinezyterapii. Do tej grupy należą m.in.:
- wady serca,
- zakrzepy,
- tętniaki,
- ciąża,
- choroby zakaźne,
- poważne problemy z krążeniem,
- ostre zmiany skórne,
- zmiany miażdżycowe.
Należy pamiętać, że o zakresie rehabilitacji, rodzaju ćwiczeń powinien zawsze zadecydować lekarz, który zna historię chorobę. Ewentualnie specjalista w dziedzinie rehabilitacji lub leczenia ruchem. Ponadto bezwzględnie nie można przeprowadzać żadnych ćwiczeń kinezyterapii przy bardzo złym stanie zdrowia pacjenta.
Człowiek potrzebuje ruchu, aby jego całe ciało było w dobrej kondycji. Jeśli dokuczają Ci bóle kręgosłupa czy krzyża jedną z najlepszych metod poprawy zdrowia może okazać się kinezyterapia.
Tego typu ćwiczenia wykonujemy w naszym Centrum Rehabilitacyjno-Rekreacyjnym Dobry Brat w Osieku. Nasza wykwalifikowana kadra pracowników pomoże Ci wrócić do pełni sił.
Możesz umówić się na poszczególne zabiegi, jak również skorzystać z turnusu rehabilitacyjnego. A to wszystko w pięknych okolicznościach przyrody!