Kinezyterapia


Ruch i aktywność fizyczna może leczyć oraz uzupełniać inne zabiegi pomagające w powrocie do zdrowia. Ćwiczenia są niezbędne do utrzymania zdrowego układu ruchu oraz pracy organów wewnętrznych takich jak serce, płuca czy nawet żołądek. Człowiek potrzebuje ruchu podobnie jak tlenu. Wdrożenie właściwych ćwiczeń do rehabilitacji to zadanie fizjoterapeuty. Dla zawodowego fizjoterapeuty mięśnie, stawy i gimnastyka lecznicza nie ma tajemnic. Praca z takim specjalistą potrafi czynić cuda już po pierwszym zabiegu.

Kinezyterapia co to jest?

Kinezyterapia obejmuje całość zagadnień związanych z leczeniem ruchem. Podstawą jej są ćwiczenia o charakterze leczniczym, czyli gimnastyka lecznicza. Kinezyterapia jest podstawą rehabilitacji leczniczej. W całokształcie procesu rehabilitacyjnego kinezyterapia jest zazwyczaj tą fazą leczenia usprawniającego, która przez przywrócenie choremu sprawności fizycznej daje podstawy do dalszej rehabilitacji, tj. zawodowej i społecznej.

Kinezyterapia rodzaje ćwiczeń

Pierwsze oddziałują na ludzki organizm w formie ogólnej, natomiast inne skupiają się na konkretnych stawach. To ćwiczenia poprawiające mobilność kończyn górnych i dolnych oraz redukujące wady postawy oraz ich negatywne skutki. Podczas ich wykonywania polepsza się sprawność fizyczna, zwiększa siła a także wydolność układów – oddechowego i krwionośnego.

Zabiegi z użyciem ćwiczeń leczniczych odpowiadają na pytanie, co to jest kinezyterapia rehabilitacyjna. Podczas pracy z pacjentem wykonywane są ćwiczenia ukierunkowane na powrót do sprawności po kontuzji. Oprócz fizycznej pomocy fizjoterapeuty, mamy od czynienia z urządzeniami i akcesoriami używanymi w mechanoterapii.

Zalety stosowania gimnastyki leczniczej

Korzyści kinezyterapii występują bezpośrednio dla danego obszaru ciała poddanego rehabilitacji, jaki i pośrednio na lepsze funkcjonowanie organów wewnętrznych, poprawę kondycji oraz redukcję tkanki tłuszczowej. Zmniejszenie wagi ciała widoczne jest u osób szczególnie zaniedbanych, które nie przykładały wagi do aktywności fizycznej i prowadziły siedzący tryb życia. Wśród najważniejszych zalety stosowania terapii ruchem, można wyróżnić następujące podgrupy.

Układ ruchu

Składające się na układ ruchu mięśnie, stawy, ścięgna, kości oraz powięź (błona, tkanka łączna osłaniająca mięśnie) ulegają wzmocnieniu. Ruch, określany w medycynie jako kineza, pobudza hormony oraz aktywuje syntezę białek do pracy, mającej na celu zwiększyć masę mięśniową oraz zagęścić kości, poddane obciążeniom treningowym. Poprawia się mobilność kończyn. Redukowane są przykurcze mięśni. Natomiast układ nerwowy, powiązany z układem ruchu, zaczyna adaptować się do ćwiczeń dodając nam siły. Praca stawów jest znacznie lepsza, ponieważ redukują się stany zapalne torebki stawowej a ilość mazi zaczyna się zwiększać.

Układ oddechowy i układ krążenia

Te dwa układy są ze sobą powiązane. Nauka właściwego sposobu oddychania przy pomocy przepony sprawia, że krew jest lepiej utleniona. Zyskuje na tym układ krążenia, który ma większą wydolność.

Układ trawienny

Regularnie wykonywane ćwiczenia kinezyterapii poprawiają pracę żołądka i jelit. Tym samym zredukowane jest pojawianie się zaparć. Metabolizm działa szybciej, dzięki czemu masa ciała utrzymuje się na stabilnym poziomie. Zyskują na tym jelita uznawane za centralny obszar układu odpornościowego.

Kinezyterapia – wskazania

Ruch jako środek leczniczy ma zdolność oddziaływania na wszystkie narządy naszego organizmu. Głównym wskazaniem do zastosowania ruchu jako środka leczniczego jest stwierdzenie upośledzenia sprawności fizycznej, jeśli jest to możliwe w danym schorzeniu, lub maksymalnej sprawności fizycznej w przypadkach schorzeń przewlekłych i pozostawiających pewne zmiany nieodwracalne. Wśród przypadłości fizycznych podlegających pod rehabilitację fizjoterapeutyczną należy wymienić wady postawy, złamania kończyn, niedowłady oraz choroby reumatoidalne stawów. Dotykające układ nerwowy choroby Parkinsona i stwardnienie rozsiane bardzo dobrze reagują na ruch, zmniejszając dokuczliwe objawy. Pacjenci po chorobach nowotworowych potrzebują ćwiczeń fizycznych do odbudowy tkanki mięśniowej oraz wzmocnienia wcześniej wspomnianych układów – krwionośnego, oddechowego i nerwowego.

Kinezyterapia – przeciwwskazania

Istnieje kilka przypadków, które uniemożliwiają wykonywanie nawet podstawowych ćwiczeń. W każdym z tych przypadków niezbędna jest konsultacja z lekarzem oraz przeczekanie najtrudniejszej fazy choroby i wspomaganie się farmaceutyką oraz wypoczynkiem. Wśród tych przypadków znajdują się silne zapalenia stawów oraz niewydolność oddechowa i krążeniowa. Również gorączka skreśla z aktywności fizycznej do czasu unormowania temperatury ciała.

Pobudzenie organizmu do działania

Człowiek potrzebuje ruchu dla swojego zdrowia. Aktywność aerobowa (spacery, jazda na rowerze) świetnie wpływają na układ oddechowy i krążenie. Natomiast ćwiczenia statyczne pod okiem fizjoterapeuty bezpośrednio wpływają na uszkodzony układ ruchu. Próba samodzielnego trenowania kontuzjowanego obszaru może skończyć się pogłębieniem urazu lub ograniczeniem mobilności, która prowadzi do zwyrodnienia. Nie ma lepszego sposobu na pobudzenie układu współczulnego i zredukowanie stresu, który powoduje między innymi długie siedzenie w jednej pozycji, niż kinezyterapia.

Ćwiczenia bierne

Ważną kategorię zabiegów w naszym Centrum rehabilitacyjnym stanowi kinezyterapia, czyli leczenie ruchem, a dokładniej – odpowiednio dobranymi ćwiczeniami. Można je podzielić na kilka grup, a jedną z nich stanowią ćwiczenia bierne, idealne dla osób, które mają ograniczony zakres ruchów. Ćwiczenia te dają znakomite rezultaty.

Pośród proponowanych przez nas ćwiczeń biernych znajdują się ćwiczenia bierne redresyjne, które mają na celu rozciągnięcie tkanek okołokostnych, co znacznie poprawia ruchomość stawów. Dzięki nim można także pozbyć się dolegliwości bólowych związanych z przykurczem tych tkanek, a same ćwiczenia są bardzo przyjemne.

Ćwiczenia czynno bierne

Proponowane przez nas w ramach kinezyterapii ćwiczenia czynno-bierne wykonywane są przez ćwiczącego z pomocą terapeuty. Dzięki nim można poprawić swoją sprawność jeszcze lepiej, wykorzystując podczas ćwiczeń zdobyte do tej pory rezultaty w zakresie siły mięśni i rozciągnięcia stawów.

Ćwiczenia z obciążeniem

Pośród proponowanych przez nas ćwiczeń wchodzących w zakres kinezyterapii ćwiczenia z obciążeniem własnym ciałem są najbardziej zaawansowane. Wprowadza się je, gdy usprawniający ma już wyrobioną wysoką sprawność, a ich rezultaty są daleko idące, warto więc zdecydować się na taki trening rehabilitacyjny.

Następna strona: Terapia funkcjonalna

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 - liczba głosów, średnia: 4,86 na 5)
Loading...