Uraz, kontuzja, wypadek lub zabieg operacyjny prawie zawsze wiążą się z utratą pełnej sprawności. W powrocie do formy pomóc może skuteczna rehabilitacja. Jej częścią powinny być masaże rehabilitacyjne, których celem jest przywrócenie pełnej sprawności, łagodzenie dolegliwości bólowych oraz wzmacnianie partii mięśni, które ucierpiały w wyniku urazu. Masaże te przynoszą szybkie i widoczne efekty.
W naszym centrum możesz liczyć na kompleksową pomoc niezależnie od rodzaju urazu czy problemu z jakim się zmagasz. Nasi doświadczeni masażyści dobiorą najlepszy zestaw zabiegów, który gwarantuje dużą skuteczność. Masaże rehabilitacyjne, jakie znajdziesz w naszej ofercie, pozwolą ci odzyskać sprawność mięśni i stawów oraz zapomnieć o dolegliwościach.
Jak wygląda masaż leczniczy?
Masaż rehabilitacyjny (inaczej masaż leczniczy) to jedna z metod fizjoterapii. Jego podstawowym celem jest leczenie chorób ortopedycznych, reumatologicznych i neurologicznych, przywrócenie sprawności fizycznej oraz poprawa komfortu pacjenta. Oprócz działania leczniczego, zabieg wpływa na organizm uspokajająco, odprężająco, relaksacyjnie.
Taki masaż zawsze jest wykonywany przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Czas zabiegu jest uzależniony od wielu czynników, w tym rodzaju schorzenia i masowanej powierzchni. Zwykle trwa od 30 minut (masaż częściowy) do 60 minut (masaż całościowy).
Na czym dokładnie polega masaż rehabilitacyjny? Najprościej rzecz ujmując na ręcznej mechanicznej stymulacji tkanek, która odbywa się bezpośrednio przez skórę pacjenta.
Istnieją różne rodzaje masaży leczniczych. Wyróżnia się:
- masaż klasyczny – najczęściej stosowany przy schorzeniach kręgosłupa,
- masaż izometryczny – stosowany przy zaniku mięśni i niedowładach,
- masaż segmentarny – stosowany przy chorobach kręgosłupa, stawów i tkanek miękkich, jak również stanach pourazowych, zaburzeniach czynnościowych i krążenia,
- masaż centryfugalny – idealny przy kontuzjach stawów i okolic.
Każdy masaż leczniczy jest poprzedzony wywiadem z pacjentem po to, aby ustalić stan zdrowia. Po wywiadzie przeprowadza się również testy czynnościowe. Na podstawie zebranych informacji dobierane są odpowiednie techniki masażu, a także siła ucisku.
Masaż może być wykonywany na każdym obszarze ciała zajętego chorobą. Przeprowadza się go także na tkankach sąsiadujących. Podczas sesji są wykorzystywane różne chwyty i techniki, na przykład rozcieranie, uciski, oklepywanie, wałkowanie, ugniatanie
Masaż limfatyczny
Kolejną propozycją Centrum Dobry Brat jest masaż limfatyczny. To rodzaj zabiegu, który ma pozytywny wpływ na cały organizm człowieka, a także jego wygląd i samopoczucie. Na czym polega? To szereg ruchów uciskowych oraz pocieranie ciała w odpowiedni sposób. Rolą wszystkich wykonywanych przez masażystę czynności ma być pobudzenie układu limfatycznego i zapewnienie prawidłowego przepływu limfy.
Co daje ten rodzaj masażu? Przede wszystkim sprawia, że w naszym organizmie limfa krąży sprawnie, co sprawia, że nie musimy martwić się o jej zastoje oraz spowodowane przez nie obrzęki i opuchlizny. Co więcej, masaż limfatyczny ma również pozytywny wpływ na oczyszczanie organizmu z toksyn, a także ujędrnia i wygładza skórę.
Masaż klasyczny
To rodzaj masażu znany od niepamiętnych czasów. Od zawsze przynosił ulgę w napięciu mięśni, relaksował, odprężał i łagodził dolegliwości bólowe. Masaż klasyczny to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które nie mają czasu na wypoczynek, prowadzą siedzący tryb życia, są zestresowane lub mają problemy z zasypianiem. W naszym centrum wykonują go doświadczeni profesjonaliści.
Poddając się masażowi klasycznemu możesz liczyć na zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa, karku oraz ramion. Doskonale odpręża i rozluźnia, dzięki czemu zapomnisz o problemach z zasypianiem. Ten rodzaj masażu to delikatne i spokojne ruchy – możesz więc mieć pewność, że zabieg będzie prawdziwą przyjemnością i chwilą relaksu.
Masaż kręgosłupa
Kręgosłup to niezwykle ważna część naszego ciała, która niestety, często sprawia nam problemy. Nieprawidłowe nawyki dotyczące siedzenia, chodzenia czy podnoszenia ciężarów sprawiają, że często zmagamy się z wadami kręgosłupa, nadmiernym napięciem mięśni oraz bólami. Na szczęście, dobrze wykonany masaż kręgosłupa może znacząco poprawić nasze samopoczucie.
Masaże kręgosłupa dają doskonałe rezultaty. Osoby zmagające się z bólem, zwyrodnieniami czy niesprawnością często ze zdziwieniem odkrywają, że nawet jeden zabieg przynosi ulgę w bólu. Co ważne, w naszym centrum zabiegi te wykonywane są przez profesjonalistów, dzięki czemu są w pełni bezpieczne dla twojego zdrowia. Przekonało się o tym już wielu naszych pacjentów.
Jakie są rezultaty masażu leczniczego?
Każdy rodzaj masażu ma inne właściwości, niemniej jednak wszystkie pozytywnie wpływają na nasz stan zdrowia oraz samopoczucie. Masaże odprężają, pozwalają zapomnieć o stresie oraz redukują napięcie mięśni. Dzięki temu osoby, które korzystają z masaży, czują się lepiej, mają więcej energii oraz nie zmagają się z problemami z zasypianiem.
Co więcej, masaż może pomóc w dochodzeniu do zdrowia po kontuzji lub zabiegu operacyjnym, łagodzi dolegliwości bólowe, przyczynia się do polepszenia krążenia w organizmie. Regularne masaże pozwalają również oczyścić organizm z toksyn, a także sprawiają, że nasze ciało staje się sprawniejsze. Słowem, każdy z nas może znaleźć w masażach korzyści dla siebie i swojego zdrowia.
Najważniejsze korzyści rehabilitacji z zastosowaniem masażu leczniczego:
- rozluźnia naczynia i mięśnie,
- zmniejsza ból różnego pochodzenia,
- niweluje bolesne skurcze mięśni,
- przyspiesza krążenie krwi i chłonki,
- poprawia odżywienie i dotlenienie mięśni,
- pobudza włókna mięśniowe do skurczu i podnosi ich napięcie,
- zwiększa elastyczność i wytrzymałość więzadeł,
- poprawia ukrwienie i ruchomość stawów,
- uwalnia hormony tkankowe,
- przyspiesza usuwanie produktów przemiany materii,
- poprawia krążenie,
- ułatwia odpływ krwi żylnej.
Wskazania do masażu rehabilitacyjnego
Masaż leczniczy jest wykonywany z różnych powodów. Wśród wskazań znajdują się:
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa,
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
- zespoły bólowe, między innymi przy dyskopatii szyjnej lub lędźwiowej,
- zapalenie okołostawowe,
- zapalenie mięśni po intensywnym wysiłku,
- przykurcze mięśni,
- zaniki mięśniowe,
- niedowłady i porażenia,
- stany po urazach: złamaniach, stłuczeniach, zwichnięciach,
- dysfunkcje narządów ruchu,
- obrzęki,
- stany pooperacyjne,
- reumatoidalne zapalenie stawu,
- zrosty i blizny pooperacyjne.
Przeciwwskazania do masażu
Choć masaż rehabilitacyjny przynosi wiele korzyści, nie wszyscy mogą z niego skorzystać. Wśród przeciwwskazań do jego wykonania znajdują się:
- ciąża,
- ropne zmiany skórne,
- zmiany dermatologiczne, jak łuszczyca, egzema,
- ostre i podostre stany zapalne,
- krwawienia i krwotok lub tendencje do krwotoków,
- wysoka temperatura ciała,
- grypa i choroby zakaźne,
- niewyrównane wady serca,
- tętniaki aorty,
- zaawansowana osteoporoza lub inne przyczyny zwiększonej łamliwości kości,
- żylaki,
- choroby krwi, na przykład hemofilia,
- wczesny okres po złamaniach, zwichnięciach czy skręceniach,
- choroby nowotworowe.
Jak przygotować się do masażu?
Specjalne przygotowania do masażu leczniczego nie są potrzebne. Warto tylko pamiętać, aby ostatni posiłek zjeść około 1,5 godziny przed masażem, zwłaszcza, jeśli zabieg dotyczy powłok brzusznych.
Przed masażem warto również odświeżyć ciało, na przykład wziąć prysznic. Nie zaleca się stosowania kosmetyków na obszary poddawane masażowi. Zalecamy zdjęcie biżuterii.
Jeśli chodzi o strój to należy wybrać luźne ubranie, takie, które nie będzie krępowało ruchów. Na masaż można ze sobą zabrać mały ręcznik.
U nas masują najlepsi specjaliści
W naszym ośrodku rehabilitacyjnym pracują wykwalifikowani masażyści, którzy mogą poszczycić się doświadczeniem i wieloletnią praktyką. Dbamy o to, by osoby, które trafiają do nas, mogły mieć pewność, że znajdą się w rękach najlepszych specjalistów, którzy zastosują najbardziej dopasowane do indywidualnych potrzeb techniki masażu.