Rehabilitacja po operacji lub udarze – Fizykoterapia


Fizykoterapia to stosowanie w celach leczniczych różnego rodzaju energii wytwarzanej za pomocą aparatury (elektroterapia, ultradźwięki, magnetoterapia, laseroterapia, światłolecznictwo, ciepłolecznictwo, krioterapia) Należy zaznaczyć, że pełni ona w leczeniu usprawniającym rolę pomocniczą i rzadko stosuje się ją jako zabieg podstawowy. Wspomaga ona niejako ćwiczenia ruchowe, ma działanie łagodzące ból i tzw. bodźcowe. Dzięki temu powrót do sprawności po kontuzji lub poważnym wypadku przebiega znacznie szybciej.

Doświadczona kadra fizykoterapeutów

Umiejętności zdobyte podczas studiów i kursów uzupełniających o nową wiedzę z zakresu korzystania z aparatury sprawiają, że zawodowi fizykoterapeuci podchodzą do każdego pacjenta indywidualnie. Doświadczenie zdobyte między innymi przy pracy z dziećmi, osobami starszymi oraz ludźmi po ciężkich wypadkach pozwala uzyskiwać dużo lepsze efekty terapii. Te skrajne i wymagające grupy ludzi są szczególnie delikatne. Zawodowy fizykoterapeuta potrafi dostosować parametry urządzenia w taki sposób, by najlepiej wspomagać regenerację tkanek, redukować ból lub pobudzać w przypadku osób po udarze.

Fizykoterapia – zabiegi w naszym centrum

Priorytetem w centrum rehabilitacji nie jest tylko fizykoterapia po udarze i przebytej operacji. Przeciążenia mięśni powodujące ból oraz skręcenia stawów i stłuczenia również są ważnym elementem naszej pracy. Sportowcy amatorzy cierpiący na powracające kontuzje, w szczególności powinni wspomagać swoje leczenie, wprowadzając zabiegi magnetoterapii i laseroterapii. Podobnie ma się to do osteoporozy, z którą możemy walczyć dzięki polu magnetycznemu. Istotne jest jednak, by zabiegi były regularnie powtarzane i łączyły się ze zdrową profilaktyką żywieniową i ćwiczeniami fizycznymi.

Sposób działania urządzeń w fizykoterapii zależy od rodzaju bodźca, jego siły (natężenie i czas działania) oraz od reaktywności organizmu. Różne bodźce wywołują różne reakcje, bądź grupy reakcji. Ciepło rozszerza naczynia krwionośne – zimno je zwęża. Ultradźwięki zmniejszają napięcie mięśni – elektrogimnastyka zwiększa lub zmniejsza w zależności od parametrów prądu. Prądy impulsowe o odpowiednich parametrach działają także przeciwbólowo. Dobierając rodzaj bodźca oraz jego natężenie osiąga się zamierzony efekt leczniczy. Niektóre zabiegi fizykalne oddziałują bezpośrednio na funkcje życiowe komórki, usprawniając je (biostymulacja). W ten sposób pobudzają naturalne możliwości naszego organizmu do walki z chorobą.

Laseroterapia – opis zabiegu

Zabiegi z użyciem lasera znajdują zastosowanie w medycynie sportowej, reumatologii oraz dermatologii. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać dobierany, jest konkretny rodzaj promieniowania laserowego. Laseroterapia wywołuje trzy efekty, które pozytywnie wpływają na leczony obszar. Przede wszystkim ma za zadanie stymulować i odżywiać komórki poprzez poprawę mikrokrążenia. Wpływa tym samym na syntezę białek, które regenerują komórkę. Oprócz tego wywołują efekt biochemiczny, aktywując odporność organizmu, która redukuje stany zapalne i zmniejsza ból. Trzeci efekt to bioelektryczna stymulacja adenozynotrifosforanu, związku regularnie tworzonego przez organizm w celu wspomagania wielu funkcji życiowych.

Laser w fizykoterapii jest dobierany indywidualnie do pacjenta i rodzaju zabiegu. Dlatego technika jego przeprowadzania różni się w zależności, czy pracujemy nad zmniejszeniem stanów zapalnych stawów biodrowo-krzyżowych czy chcemy zredukować trądzik i blizny na skórze. Niezależnie natomiast od rodzaju miejsca pracy, zawsze stosuje się głowicę laserową typu „soft laser” lub „hard laser”. Promień emitowany przez głowicę rozpoczyna biostymulację. Technika prowadzenia głowicy w zabiegu kontaktowym i bezkontaktowym bywa różna. Ruchy mogą być zarówno okrężne, jak i punktowe oraz faliste. Najważniejsze jest równomierne rozprowadzanie promienia w obrębie urazu lub tkanki poddawanej regeneracji.

Magnetoterapia – na czym polega?

Wspomaganie leczenia urazów przy pomocy magnetoterapii rozpoczęli Czesi jeszcze w lagach 70 ubiegłego stulecia. Ta bezpieczna metoda fizykoterapii stosowana po udarze wspomaga rehabilitację pacjenta. Pobudza mikrokrążenie, które jest drogą dla substancji odżywczych i tlenu. Sportowcy rozpoczynający rehabilitację po operacji kończyn dolnych i górnych, szybciej wracają do pełnej sprawności dzięki polu magnetycznemu.

Pola magnetyczne stosowane w medycynie dzielimy na trzy rodzaje. Statyczne korzysta ze stałego magnesu – najczęściej neodymowego. Drugie statyczne pole generowane jest przez prąd o stałej wartości przepływający przez cewkę. Dynamiczne to trzecie pole elektryczne wykorzystujące przetwornik. W zależności od rodzaju urazu stosuje się różne wartości pola magnetycznego, które dostosowuje doświadczony fizykoterapeuta.

Urządzenia do magnetoterapii występują w wielu wariantach. Aparaty do magnetoterapii znane z gabinetów zabiegowych to najczęściej duże urządzenia pracujące statycznie w jednym pomieszczeniu. Rozwój technologii pozwolił na stworzenie mobilnych aparatów przenośnych składających się z cewki, przetwornika, zasilacza i sterownika cyfrowego. W profesjonalnych gabinetach używa się dużych aparatów, które pozwalają na kompleksowe zabiegi fizykoterapii magnetycznej dowolnej partii ciała.

 

12428083851546739178Symbol_OK.svg.hi  Laseroterapia

Wskazania w medycynie sportowej i ortopedii:

 • złamania, skręcenia, stłuczenia mięśni i tkanek
 • choroby zwyrodnieniowe stawów
 • zapalenie ścięgien
 • zespoły bólowe np. łokieć tenisisty, bolesny bark, lędźwie, ostroga piętowa

Wskazania w zakresie reumatologii

 • reumatologiczne zapalenie stawów
 • zapalenie stawów biodrowo-krzyżowych

Wskazania w zakresie dermatologii

 • infekcje ropne skóry, trądzik
 • owrzodzenia podudzi, odleżyny, oparzenia
 • półpasiec, opryszczka, blizny

12428083851546739178Symbol_OK.svg.hi Magnetoterapia

Wskazania:

 • opóźniony zrost kostny
 • zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia, uszkodzenia więzadeł, ścięgien, mięśni
 • neuralgie, nerwobóle
 • choroby zwyrodnieniowe stawów
 • zrzeszotnienie kości (osteoporoza)
 • dyskopatie
 • zapalenie zatok i oskrzeli