Zabiegi fizjoterapeutyczne


zabiegi fizjoterapeutyczneDo niedawna z wszelkimi dysfunkcjami, urazami czy kontuzjami, większość pacjentów swoje pierwsze kroki kierowała do gabinetu ortopedy, neurologa lub innego specjalisty. Dziś jest to gabinet fizjoterapeutyczny. Co ciekawe – fizjoterapia stosowana jest nie tylko jako metoda leczenia, ale także profilaktyka, szczególnie u sportowców i osób czynnie uprawiających różne dyscypliny sportowe, gdyż skutecznie przyspiesza regenerację mięśni po wyczerpującym wysiłku. Prawidłowo dobrane zabiegi fizjoterapeutyczne mogą być lekiem na wszelkie problemy.

Czym jest fizjoterapia

Nazwa fizjoterapia wywodzi się od greckiego słowa physis oznaczającego naturę. W praktyce oznacza to podstawowe lub wspomagające leczenie wielu chorób. Fizjoterapia może pomóc przy schorzeniach układu mięśniowego, nerwowego, oddechowego i układu krążenia.

Ta popularna dziś metoda leczenia wykorzystuje wrażliwość ludzkiego organizmu na bodźce zewnętrzne. Owe bodźce usprawniają czynności narządów i tym samym powodują korzystne zmiany w ich strukturze. Właściwie dobrane, wywołują pożądane zachowanie mięśni lub produkcję konkretnego hormonu, co ma istotny wpływ na proces zdrowienia. Działając odpowiednimi bodźcami ruchowymi lub świetlnymi, można wzmocnić siłę mięśni, oddziałując także na inne, odległe części ciała.

Mówiąc inaczej – fizjoterapia to działanie na organizm człowieka różnymi czynnikami fizycznymi pochodzącymi zarówno ze źródeł naturalnych, jak również wytworzonych sztucznie. Wśród tych ostatnich wymienia się ciepło, zimno, drgania mechaniczne i różnego rodzaju promieniowanie. Ważną rolę odgrywa tu także naturalny potencjał energetyczny człowieka (kinezyterapia) połączony z bezpośrednim kontaktem pacjenta i terapeuty (masaż). Celem takiego leczenia jest zahamowanie postępów choroby, zapobieganie jej nawrotom, a także przywracanie sprawności fizycznej i jej utrzymanie. Warto w tym miejscu dodać, że zabiegi fizjoterapeutyczne są jednym z ważniejszych elementów działań leczniczych w chorobach o charakterze przewlekłym, ze względu na bezpieczeństwo ich stosowania i oddziaływania na ludzki organizm.

Zalety fizjoterapii

Zabiegi fizjoterapeutyczne mogą pomóc pacjentowi w wielu schorzeniach, urazach i kontuzjach. Fizjoterapia uśmierza ból, wzmacnia siłę mięśni, niweluje występujące stany zapalne i związany z nimi dyskomfort. Doskonale sprawdza się w walce z przewlekłymi zespołami bólowymi, nieodpowiadającymi na leczenie farmakologiczne. Zapobiega nawrotom poszczególnych dolegliwości, poprawia i podtrzymuje ogólną wydolność organizmu oraz usprawnia czynności poszczególnych narządów lub całego aparatu ruchowego.

Jest też bardzo korzystna dla osób starszych, które cierpią z powodu problemów związanych z wiekiem. Odpowiednio dobrane zestawy ćwiczeń, pomagają poprawić funkcjonowanie seniorów w środowisku domowym, zmniejszają ryzyko upadków i złamań. Różne rodzaje zabiegów fizjoterapeutycznych mogą również przeciwdziałać negatywnym skutkom pojawiającym się w związku z nagłym zatrzymaniem aktywności fizycznej.

Co więcej – fizjoterapia może pomóc wyleczyć lub złagodzić objawy takich schorzeń jak np. mukowiscydoza, bóle kręgosłupa, zespół cieśni kanału nadgarstka, uszkodzenia dna miednicy, łokieć tenisisty, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona. W niektórych przypadkach dzięki fizjoterapii możliwe jest uniknięcie leczenia operacyjnego.

Zabiegi fizjoterapeutyczne dla dzieci i dorosłych

Fizjoterapia leczy lub wspomaga leczenie dysfunkcji układu mięśniowo-szkieletowego, nerwowo-mięśniowego, oddechowego i sercowo-naczyniowego. Do gabinetu fizjoterapeutycznego mogą zgłaszać się zarówno dorośli, jak i dzieci. Zabiegi fizjoterapeutyczne poleca się dużym i małym, którzy przebyli różnego rodzaju urazy, złamali kość lub uszkodzili staw, doświadczyli urazu rdzenia kręgowego, odczuwają bóle kręgosłupa, mają stwierdzoną osteoporozę lub zmiany zwyrodnieniowe stawów, chorują na przewlekłe schorzenia typu: astma, SM, SLA. Fizjoterapię wykorzystuje się w przypadku dzieci chorych na mukowiscydozę oraz dziecięce porażenie mózgowe.

zabiegi fizjoterapeutyczne dzieci

Zabiegi fizjoterapeutyczne dla dzieci

Zabiegi fizjoterapeutyczne – rodzaje

Fizjoterapia to bardzo szerokie zagadnienie obejmujące różne metody lecznicze związane ze zjawiskiem reaktywności organizmu na bodźce. Ze względu na dostarczane bodźce, wymienia się różne rodzaje zabiegów fizjoterapeutycznych. Popularną metodą leczenia jest masaż rehabilitacyjny. Poza nim, dobre efekty przynosi kinezyterapia, a więc leczenie z wykorzystaniem różnych form ruchu, hydroterapia i inhalacje. Dobre efekty przynoszą też zabiegi fizykoterapeutyczne – oddziaływanie prądami elektrycznymi, ciepłem, światłem, itp.

Masaż rehabilitacyjny

Masaż rehabilitacyjny należy do najstarszych metod fizjoterapeutycznych. Jest to zespół różnego rodzaju zabiegów manualnych, których celem jest złagodzenie dolegliwości bólowych, wzmocnienie partii mięśni, które ucierpiały w wyniku urazu oraz przywrócenie sprawności ruchowej. Masaż rehabilitacyjny poprzez powierzchnie masowanego ciała, działa nie tylko na skórę, ale także na mięśnie, stawy i tkankę podskórną. Pośrednio działa też na układ krążenia, układ nerwowy oraz narządy wewnętrzne.

Kiedy stosować masaż rehabilitacyjny?

Wskazaniem jest m.in. choroba zwyrodnieniowa stawów, zwyrodnienie kręgosłupa, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zespoły bólowe przy dyskopatii, zapalenie okołostawowe, reumatoidalne zapalenie stawów. Masaże rehabilitacyjne stosuje się także w stanach pourazowych i wadach postawy. Mogą z niego korzystać osoby po udarze mózgu oraz cierpiące na zanik mięśni. Przeciwwskazaniem do masażu rehabilitacyjnego mogą być nowotwory, ropne zmiany skórne lub krwotoki.

Hydroterapia

Hydroterapia – inaczej wodolecznictwo, to dział fizjoterapii zajmujący się leczeniem przy użyciu wody. W tego typu leczeniu wykorzystuje się fizyczne i chemiczne właściwości wody w postaci ciekłej, stałej i gazowej. Wskazaniem do przeprowadzenia hydroterapii są zmiany zwyrodnieniowe i stany zapalne narządu ruchu, a także choroby serca, choroby układu krążenia lub układu oddechowego, napięcia nerwowe i choroby narządów rozrodczych.

Hydroterapia zalecana jest również osobom zdrowym celem wzmocnienia odporności organizmu lub redukcji stresu. Do popularnych zabiegów z zakresu hydroterapii należą hydromasaże, kąpiele perełkowe oraz wirowe. Przeciwwskazaniem do hydroterapii są choroby nowotworowe, kamica nerkowa, świeże rany i stany zapalne skóry.

Inhalacje

Kolejnym popularnym zabiegiem fizjoterapeutycznym są inhalacje. Wskazaniem do ich wykonywania mogą być różne dolegliwości. Najczęściej jednak inhalacje stosuje się w leczeniu infekcji dróg oddechowych – zarówno przewlekłych, jak również nagłych. Inhalacje, np. z soli fizjologicznej pomagają zniwelować katar i ból gardła. Skutecznie udrożniają nos i nawilżają błonę śluzową. Łagodzą kaszel i są bardzo pomocne w leczeniu zatok. Mimo, że inhalacje są bezpieczne i nie niosą za sobą skutków ubocznych, to jednak istnieją pewne przeciwwskazania do ich wykonania. Wymienia się tu choroby krtani, gruźlicę płuc, wysoką gorączkę oraz zaniki śluzówki. Inhalacje z wykorzystaniem antybiotyków nie są wskazane dla kobiet w ciąży.

Krioterapia

Krioterapia to leczenie wykorzystujące naturalne reakcje obronne organizmu na działanie bardzo niskich temperatur. Istotą terapii jest schładzanie odpowiednich partii ciała, w wyniku czego dochodzi do przyspieszenia krążenia krwi, co z kolei pomaga uporać się z wieloma schorzeniami. Krioterapia może być stosowana w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych, obrzęków oraz procesów zapalnych, a także zwiększenia zakresu ruchu w stawie i siły mięśniowej. Na liście wskazań do krioterapii znajdują się: dyskopatia, osteoporoza, przykurcze, choroby zapalne tkanki łącznej oraz bolesne blizny pooperacyjne.

Krioterapia jest dobrym uzupełnieniem terapii stwardnienia rozsianego. Pomaga też przy niektórych schorzeniach neurologicznych, np. chorobie Parkinsona i niedowładach. Wyróżnia się krioterapię ogólnoustrojową oraz miejscową. W przypadku pierwszej – schładzaniu podlega całe ciało. W przypadku terapii miejscowej schładza się wyłącznie jedną partię ciała. Mimo, że krioterapia jest zabiegiem bezpiecznym, nie zawsze może być przeprowadzona. Przeciwwskazaniem jest m.in. niedokrwistość, ostra niewydolność krążenia, niedoczynność tarczycy, miejscowe zaburzenia ukrwienia i nadciśnienie tętnicze.

Fizykoterapia

Zabiegi fizykoterapeutyczne to działania mające na celu dostarczenie ciału zewnętrznych bodźców fizycznych. Fizykoterapia wykorzystuje takie czynniki, jak prąd elektryczny, ultradźwięki, temperatura i promieniowanie UV. W zależności od rodzaju bodźca, wyróżnia się różne rodzaje fizykoterapii. Do najpopularniejszych zabiegów należą laseroterapia i magnetoterapia.

Inne popularne zabiegi fizykoterapeutyczne to jonoforeza, fonoforeza, elektrostymulacja i galwanizacja. Fizykoterapia spełnia trzy funkcje: prewencyjną, leczniczą oraz rehabilitacyjną. A to oznacza, że zapobiega powstawaniu przewlekłych dolegliwości, leczy konkretne schorzenia i uruchamia, a więc pomaga odzyskać utraconą na skutek urazu lub wypadku sprawność fizyczną. Zabiegi fizykoterapeutyczne polecane są m.in. w zespołach bólowych stawów i kręgosłupa, po urazach narządów ruchu, w chorobach zwyrodnieniowych stawów, przykurczach, nerwobólach, niedowładach, zaburzeniach krążenia obwodowego, przewlekłych stanach zapalnych nerwów oraz w terapii stwardnienia rozsianego lub chorobie Parkinsona.

Zabiegi w Ośrodku Rehabilitacyjnym Dobry Brat

W naszym centrum rehabilitacyjnym oferujemy kompleksową pomoc niezależnie od rodzaju urazu i schorzenia. Proponujemy zabiegi dla dorosłych oraz dla dzieci. Współpracujący z nami rehabilitanci, fizjoterapeuci i fizykoterapeuci to osoby z bogatą wiedzą i doświadczeniem. Zanim zaproponują konkretne rozwiązania i terapie lecznicze, najpierw przeprowadzają dokładny wywiad z Pacjentem i wykonują odpowiednie badania. Tym samym są w stanie wybrać terapię idealnie skrojoną na miarę indywidualnych potrzeb. Oferowane przez nas zabiegi fizjoterapeutyczne, jak również fizykoterapeutyczne mają na celu zlikwidowanie nie tylko objawów problemu, ale także jego przyczyny.

Zabiegi w Ośrodku Rehabilitacyjnym Dobry Brat to bogate doświadczenie, wykwalifikowany personel, szeroka wiedza, indywidualne podejście do problemu oraz skuteczność. Łącząc te wszystkie elementy sprawiamy, że nasi Pacjenci mogą na nowo cieszyć się życiem i sprawnością fizyczną. Aby poznać cennik naszych zabiegów fizjoterapeutycznych, zapraszamy do odwiedzenia zakładki CENNIK. W celu ewentualnych niejasności lub w przypadku dodatkowych pytań, zachęcamy do kontaktu telefonicznego z naszym Ośrodkiem.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 - liczba głosów, średnia: 4,33 na 5)
Loading...