Krioterapia – leczenie zimnem


Krioterapia

Krioterapia to jeden z zabiegów fizykoterapeutycznych, który przynosi doskonałe efekty lecznicze. Polega na oddziaływaniu na organizm skrajnie niskimi temperaturami. W skutek zimna, które odczuwa nasz organizm, uruchamiane są naturalne procesy broniące nasze ciało przed niską temperaturą. Dzięki temu wydziela się w nim endorfina, zmniejszając dolegliwości bólowe.

To jednak nie wszystko. Działanie zimna sprawia, że zmniejsza się napięcie mięśni, a substancje przeciwzapalne szybciej krążą w organizmie. Krioterapia może być przeprowadzana na dwa sposoby – poprzez ochłodzenie całego organizmu lub miejscowo, w miejscu urazu. Dzięki temu znajduje szerokie zastosowanie w rehabilitacji różnego rodzaju urazów i schorzeń.

Krioterapia wskazania do zabiegu. Leczone dolegliwości

Krioterapia może pomóc w leczeniu wielu różnych chorób i dolegliwości. Wskazaniem do wykonania zabiegu jest między innymi choroba reumatyczna stawów lub tkanek miękkich, przebyte urazy, zwichnięcia, uszkodzenia stawów. Zabiegi krioterapii mogą również służyć profilaktyce osteoporozy oraz okazać się pomocne w przypadku stwardnienia rozsianego.

Krioterapia pozytywnie wpływa na wzmocnienie odporności organizmu, pomaga poczuć się lepiej w stanach przemęczenia, a nawet służy leczeniu depresji. Na ogólnoustrojową krioterapię warto również zdecydować się w przypadku odnowy biologicznej. Wspomaga ona bowiem krążenie, usuwanie toksyn z organizmu oraz spowalnia proces starzenia się skóry.

Wskazania:

  • choroba reumatyczna stawów,
  • uszkodzenia stawów, zwichnięcia,
  • uszkodzenia tkanek miękkich,
  • osteoporoza,
  • stwardnienie rozsiane,
  • przemęczenie,
  • depresja,
  • odnowa biologiczna, regeneracja organizmu.

Krioterapia przeciwwskazania, kiedy leczenie zimnem może być niebezpieczne

Jak każdy zabieg, również krioterapia nie jest rozwiązaniem dla wszystkich. Istnieje bowiem szereg przeciwwskazań do poddania się jej. Wśród nich wymienić należy między innymi ciężkie choroby serca oraz niewydolność krążenia. Również osoby, które przebyły zatory tętnic obwodowych nie powinny decydować się na korzystanie z krioterapii.

Krioterapii nie należy przeprowadzać w czasie trwania ostrych infekcji. Nie mogą skorzystać z niej również osoby zmagające się z niedoczynnością tarczycy oraz zapaleniem żył. Dlatego też, zanim rozpoczniemy przeprowadzanie zabiegu krioterapii, dokładnie pytamy naszych pacjentów o choroby, z którymi się zmagają. Dzięki temu terapia jest bezpieczna.

Przeciwwskazania:

  • choroby serca,
  • niewydolność krążenia,
  • zatory tętnic obwodowych,
  • infekcje wirusowe i bakteryjne,
  • nowotwory,
  • nadciśnienie,
  • niedoczynność tarczycy.

Krioterapia miejscowa i ogólna

Jednym z rodzajów krioterapii jest krioterapia miejscowa, która w przeciwieństwie do zabiegów ogólnoustrojowych nie obejmuje całego ciała. W przypadku zabiegu ogólnego, odbywa się on w specjalnej komorze o nazwie kriokomora. Miejscowy zabieg przeprowadzany jest za pomocą specjalistycznego urządzenia, które posiada zbiornik z ciekłym azotem, ochładza się tkanki chorobowo zmienione do bardzo niskich temperatur. Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny.

Brak skutków ubocznych

Krioterapia miejscowa aplikowana jest bezpośrednio na skórę, dlatego też ważne jest usunięcie z jej powierzchni wszystkich kosmetyków i ozdób, które mogłyby prowadzić do powstania odmrożeń. Skóra na ciele powinna być sucha. Bardzo ważnym jest słuchanie poleceń fizjoterapeuty. Tylko wtedy zabieg jest bezpieczny i nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami i skutkami ubocznymi.

Przebieg zabiegu krioterapii

Krioterapia miejscowa to zabieg trwający około kilkunastu minut, podczas którego fizykoterapeuta przykłada urządzenie do miejsca wymagającego leczenia, bezpośrednio przy skórze. Ciekły azot zmienia swój stan skupienia na parowy, jednocześnie mocno schładzając tkanki. Pacjent w tym czasie powinien zająć wygodną pozycję leżącą lub siedzącą.

Jeśli zaś chodzi o krioterapię ogólnoustrojową, zabieg przeprowadzany jest w specjalnej komorze. Temperatura, jaka wewnątrz niej panuje, obniżana jest do około -160 stopni Celsjusza za pomocą ciekłego azotu. Pacjent pozostaje w komorze nie dłużej niż trzy minuty. Ubrany jest jedynie w ciepłe rękawice oraz skarpety, a także bieliznę. Mimo to zabieg ten jest całkowicie bezpieczny, a także ma bardzo pozytywny wpływ na organizm. W wyniku niskiej temperatury naczynia krwionośne zwężają się, a następnie rozszerzają, co znacząco poprawia przepływ krwi. Zabieg wpływa na odżywienie tkanek, a także poprawia nastrój pacjenta, zmniejsza napięcia mięśni, co ma korzystnie wpływ na obrzęki, miejscowe stany zapalne i inne dolegliwości.

Zabieg krioterapii w Centrum Dobry Brat

W Centrum Dobry Brat doceniamy lecznicze właściwości krioterapii, dlatego też zadbaliśmy o to, by nie zabrakło u nas doświadczonych specjalistów potrafiących wykonywać te zabiegi oraz nowoczesnego sprzętu. Oferujemy ci dostęp do krioterapii ogólnoustrojowej oraz tej skierowanej na konkretne części ciała, np. kolana.

Następna strona: Kinezyterapia

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 - liczba głosów, średnia: 4,30 na 5)
Loading...