Turnusy rehabilitacyjne


turnus rehabilitacyjny

Turnus rehabilitacyjny to nie tylko ćwiczenia i zabiegi fizjoterapeutyczne, ale również masaże.

Od lat w naszym kraju ogromnym zainteresowaniem cieszą się wczasy mające na celu poprawę stanu zdrowia swoich uczestników od dzieci, przez młodzież i dorosłych, aż do seniorów. Wyjazdy do sanatorium czy pobyty rehabilitacyjne w przystosowanych do tego ośrodkach są świetną okazją do tego, by podratować swoje zdrowie, a przy okazji wspaniale, aktywnie i towarzysko spędzić czas.

Nie każdy jednak dokładnie wie czy i na jakich zasadach przysługuje mu urlop zdrowotny, oraz różne świadczenia czy dofinansowania. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładniej turnusom rehabilitacyjnym organizowanym w naszym wyjątkowym ośrodku – Dobry Brat w Osieku.

Na czym polega turnus rehabilitacyjny?

Turnus rehabilitacyjny to aktywna forma rehabilitacji polegająca na wyjeździe uczestnika-pacjenta do wybranego miejsca, w celu odbycia rehabilitacji przy wsparciu specjalistów. Turnusy rehabilitacyjne zapewniają poprawę stanu zdrowia i sprawności fizycznej i, jeśli trzeba, intelektualnej, uczestników przy jednoczesnej możliwości cieszenia się urokami wypoczynku.

Daje możliwość poznawania nowych osób, spędzania z nimi czasu, rozwijania kompetencji społecznych i umiejętności komunikacyjnych. Turnus rehabilitacyjny ma więc nie tylko aspekt zdrowotny i rewalidacyjny, ale także kulturalny, edukacyjny, rekreacyjny, sportowy czy towarzyski.

Taki turnus odbywa się w grupach zorganizowanych, liczących co najmniej dwudziestu uczestników, o podobnych potrzebach w zakresie rehabilitacji ze względu na rodzaj niepełnosprawności. Konkretny przebieg różnorodnych turnusów rehabilitacyjnych zależy od oferty danego ośrodka, oraz od potrzeb uczestników danego turnusu, a przede wszystkim od typu ich schorzeń i dostosowanych do tego konkretnych zajęć i zabiegów.

Podczas turnusów rehabilitacyjnych zarówno dla dzieci, dorosłych jak i seniorów odbywają się zajęcia indywidualne i grupowe.

Wczasy rehabilitacyjne różnią się od wyjazdów do sanatoriów między innymi tym, że uczestnik może sam wybrać sobie miejsce, gdzie chce jechać, w odróżnieniu od skierowania lekarskiego do konkretnego sanatorium. Niestety różnica polega również na tym, że koszty turnusu rehabilitacyjnego pokrywa uczestnik, ale istnieje możliwość dofinansowania takiego wyjazdu.

Dla kogo dedykowane są wczasy rehabilitacyjne?

Turnusy rehabilitacyjne są specyficzną formą wczasów zdrowotnych, gdyż forma ta przeznaczona jest wyłącznie dla osób niepełnosprawnych lub borykających się z urazami, kontuzjami czy chorobami. Wyjazdy te mają na celu wpłynąć na poprawę ich zdrowia, ale również wywrzeć pozytywny wpływ na ich rozwój psychospołeczny i aktywizację społeczną. Na turnus rehabilitacyjny może pojechać osoba niepełnosprawna, która posiada orzeczenie o lekkim, umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne, na przykład o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów, orzeczenie o niepełnosprawności wydane przed ukończeniem 16 roku życia, lub orzeczenie o grupie inwalidzkiej.

Możliwość wyjazdu na taki turnus mają zarówno osoby z niepełnosprawnością ruchową (również z dysfunkcjami konkretnych narządów, na przykład, wzroku lub słuchu) oraz intelektualną. Nierzadko specjalne turnusy organizowane są również dla osób borykających się ze schorzeniami natury psychicznej lub innymi chorobami.

Osoby bez orzeczenia o niepełnosprawności również mogą brać udział w turnusach rehabilitacyjnych w ośrodku Dobry Brat, jednak obowiązuje ich opłata standardowa powiększona o podatek VAT.

Ile trwają turnusy rehabilitacyjne?

Zgodnie z ustawą i polskim prawem turnusy rehabilitacyjne trwają nie krócej niż dwa tygodnie. Wszystkie turnusy w Centrum Rehabilitacyjno-Rekreacyjnym Dobry Brat trwają 14 dni. Zaczynają się kolacją dnia pierwszego i kończą śniadaniem w dniu wyjazdu.

Uczestnicy mają zapewnione wszystkie noclegi w komfortowych warunkach, pełne wyżywienie (śniadanie, obiad i kolację) oraz serię potrzebnych i rozwijających zabiegów, zarówno w przystosowanych salach, części SPA znajdującej się w ośrodku i na zewnątrz. Wszyscy uczestnicy wykonują ćwiczenia, zajęcia i rehabilitację pod okiem doświadczonych i zaufanych specjalistów. Mają również zapewnioną opiekę psychologiczną.

Atrakcje i zabiegi podczas wczasów rehabilitacyjnych

Uczestnicy turnusów rehabilitacyjnych, zarówno pacjenci jak i ich opiekunowie, podczas pobytu w naszym ośrodku mogą liczyć na szereg trakcji przygotowanych specjalnie dla nich. Ogromną popularnością cieszą się wieczorki taneczne przy muzyce wykonywanej na żywo, wraz z poczęstunkiem czy wieczory poezji przy kominku, a w sezonie letnim ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek. Bardzo ciekawe są również organizowane przez ośrodek wycieczki krajoznawcze po okolicy.

Ponad to, do użytku każdego uczestnika turnusów rehabilitacyjnych jak i odchudzających Dobry Brat oferuje:

  • Bibliotekęturnusy rehabilitacyjne nad jeziorem
  • Możliwość korzystania ze skuterów dla osób niepełnosprawnych
  • Boisko
  • Boule, bilard, ping-pong i sala cichych gier,
  • Przystań wodna ze sprzętem pływającym
  • Plac zabaw dla dzieci w lesie i na plaży
  • Wycieczki piesze po okolicy
  • Zajęcia z arteterapi
  • Rowery terenowe
  • Kijki Nordic Walking

Ile kosztuje turnus rehabilitacyjny?

Koszt uczestnictwa w danym turnusie w Ośrodku Rehabilitacyjno Rekreacyjnym Dobry Brat zależy przede wszystkim od preferencji uczestnika co do terminu wczasów. Ceny turnusów rehabilitacyjnych są nawet 700zł niższe w czasie poza sezonem letnim, kiedy to sięgają niespełna dwóch tysięcy złotych. Jednakowoż istnieje szereg możliwości zmniejszania kosztów, na przykład wybierając pokój trzyosobowy czy korzystając z rozlicznych promocji. Ponad to, każdy uczestnik może starać się o dofinansowanie swojego wyjazdu na wyjazd z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem.

Wczasy odchudzające w ośrodku Dobry Brat w Osieku

Bardzo wyjątkowe i godne zainteresowania są oferowane wszystkim tym, którzy borykają się z nadwagą, wczasy odchudzające. To wyjątkowa oferta łącząca wczasy – czyli rzeczywisty odpoczynek i regenerację ciała i ducha, wraz z kursem odchudzającym. Tego typu turnusy są prowadzone rozważnie i profesjonalnie, nie chodzi tu więc o restrykcyjną głodówkę i katorżnicze ćwiczenia na siłowni, które stanowiły by kolejny zryw, utwierdzając tylko pożywkę dla słomianego zapału każdego, kto zmaga się bezowocnie z dodatkowymi kilogramami.

Wczasy odchudzające w Ośrodku Rehabilitacyjno rekreacyjnym Dobry Brat w Osieku to przede wszystkim czas spędzony wraz z profesjonalnie opracowanym, idealnie dopasowanym i spersonalizowanym programem dietetycznym. Dzięki niemu uczestnicy jedzą zdrowo, pożywnie, smacznie i lekko, uczą się wdrażania pełnowartościowych i niskokalorycznych posiłków do codziennego menu, a także zdrowych nawyków. Jednocześnie codziennie zaplanowane są dla nich ciekawe i niejednorodne zajęcia i formy aktywności fizycznej. Dzięki lekkiej, zbilansowanej diecie i odpowiedniemu wysiłkowi fizycznemu, organizm uczestnika zacznie czerpać ze swoich rezerw. A właśnie to jest ideą i podstawą mądrego odchudzania, które ma szansę być efektywne i nie grozi natychmiastowym efektem jo-jo.

Co bardzo ważne, uczestnicy wczasów odchudzających, podczas trwania wypoczynku, mogą korzystać ze wsparcia psychologa, oraz mają indywidualne konsultacje z dietetykiem, który pomaga im zrozumieć zasady zdrowego żywienia oraz nowej logiki planowania posiłków i aktywności.

Uczestnicy tych wczasów odchudzających wyjeżdżają po tygodniu lżejsi o kilka kilogramów (to sprawa indywidualna,ale zdarzają się schudnięcia nawet do -10kg), odżywieni, dotlenieni i zmotywowani. Każdy z nich dzięki indywidualnym konsultacjom i grupowym zajęciom uczy się też sposobów przyrządzania dań odpowiednich dla własnego planu żywieniowego, oraz tego w jaki sposób ćwiczyć efektywnie, tak, by nie nabawić się zakwasów, a skutecznie pobudzać ciało do redukcji tkanki tłuszczowej.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 - liczba głosów, średnia: 4,09 na 5)
Loading...