Galwanizacja


Galwanizacja to zabieg fizykoterapeutyczny znany również jako prądolecznictwo. To skuteczne i bezpieczne rozwiązanie, które okazuje się pomocne w leczeniu chorób związanych z mięśniami oraz układem nerwowym. Jest to również skuteczny sposób na uśmierzenie bólu. Galwanizacja działa także przeciwzapalnie oraz powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Zabieg galwanizacji jest całkowicie bezpieczny i nie powoduje nieprzyjemnych doznań, bólu oraz skutków ubocznych. Niskie natężenie prądu, jakim stymulowane jest ciało pacjenta, może jedynie wywoływać delikatne mrowienie. Zabieg ten trwa od 10 do 20 minut, a pierwsze rezultaty jego stosowania są widoczne bardzo szybko.

Galwanizacja anodowa

Istnieją dwa rodzaje galwanizacji. Pierwsza z nich to galwanizacja anodowa. Ten rodzaj zabiegu ma przede wszystkim działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Podczas galwanizacji anodowej wykorzystuje się elektrodę dodatnią, czyli anodę. Jej rolą jest spowodowanie przesuwania się kationów (+) w kierunku katody (-) czyli kataforeza. To właśnie to zjawisko pozytywnie wpływa na nasz stan zdrowia.

Zabiegi galwanizacji anodowej powodują silne działanie przeciwbólowe, mają również właściwości przeciwzapalne, kojące i uspokajające. Galwanizacja anodowa przyczynia się do zmniejszenia pobudliwości mięśni. Idealnie sprawdza się dzięki temu w regeneracji zmęczonych i uszkodzonych tkanek.

Galwanizacja katodowa

Drugim rodzajem zabiegów jest galwanizacja katodowa, której rolą jest przede wszystkim poprawa krążenia obwodowego poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych. Podobnie jak w przypadku galwanizacji anodowej, nazwa tego rodzaju zabiegu pochodzi od rodzaju wykorzystanej elektrody. W tym przypadku mamy do czynienia z katodą.

Tego rodzaju zabieg ma działanie podrażniające, drażniące oraz silnie przekrwienne. Zwiększa pobudliwość nerwów oraz mięśni. Nie należy się jednak tego obawiać – wskutek procesów, które zachodzą podczas zabiegu, dochodzi bowiem do poprawy stanu układu krążenia, a co za tym idzie zwiększenia napięcia mięśni, likwidacji obrzęków, szybszej regeneracji tkanek.

Wskazania dla galwanizacji

Galwanizacja jest zabiegiem fizykoterapeutycznym, który może pomóc w wielu dolegliwościach i schorzeniach. Przyjrzyjmy się więc jednym z najczęstszych wskazań do wykonania tego zabiegu. Z całą pewnością są to bóle przeciążeniowe oraz zwiększone napięcie mięśni. Poza tym, galwanizacja może pomóc w przypadku porażenia nerwów.

To jednak nie wszystko. Posiada ona bowiem pozytywny wpływ na regenerację kości, dzięki czemu często wykorzystywana jest w przypadku powikłań po złamaniach. Pomaga również w leczeniu stanów po urazach – przyspiesza wchłanianie się krwiaków, likwiduje obrzęki. Jak więc widać, jest to zabieg, który pomóc może nam w wielu przypadkach.

Galwanizacja jest wskazywana w przypadkach:

  • porażenia nerwów,
  • bóli przeciążeniowych,
  • nerwobólach,
  • napięciach mięśni,
  • regeneracji złamań,
  • przyspieszenia wchłaniania krwiaków i obrzęków.

Przeciwwskazania dla galwanizacji

Czy każda osoba może poddać się zabiegowi galwanizacji? Niestety, nie. Jak każdy inny zabieg fizykoterapeutyczny, również galwanizacja posiada szereg przeciwwskazań do jej wykonania. Wśród nich wymienić możemy przede wszystkim infekcje – zwłaszcza te, w których występuje wysoka gorączka. Zabiegu nie wykona się również w przypadku skóry chorobowo zmienionej lub uszkodzonej.

Ponadto przeciwwskazaniem do galwanizacji są:

  • nowotwory,
  • zakrzepowe zapalenie żył,
  • zaburzenia czucia,
  • ciąża,
  • nie poleca się tego zabiegu osobom, które posiadają wszczepione elektroniczne symulatory (zabieg może bowiem zakłócać ich działanie),
  • posiadanie metalowych protez, jeśli znajdują się w obrębie fragmentu ciała, który ma być leczony.

Zabieg galwanizacji w Centrum Dobry Brat

W Centrum Dobry Brat zabiegi galwanizacji przeprowadzane są przez doświadczonych fizykoterapeutów, którzy na podstawie dokładnego wywiadu medycznego dobierają najskuteczniejsze rodzaje terapii. Posiadamy nowoczesne urządzenia do wykonania tego zabiegu oraz wykwalifikowana kadrę. Możesz więc mieć pewność, że zabieg będzie skuteczny i bezpieczny.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 - liczba głosów, średnia: 5,00 na 5)
Loading...