Turnus rehabilitacyjny – dowiedz się dlaczego warto z niego skorzystać


Turnusy rehabilitacyjne w Polsce cieszą się rosnącą popularnością. Dlaczego coraz częściej wybieramy akurat tę formę leczenia, a nie sanatorium? Powodów jest kilka. Przede wszystkim turnusy rehabilitacyjne nie wymagają skierowania od lekarza i stanowią przyjemną formę powrotu do zdrowia.

Rehabilitacja stanowi bardzo ważny element powrotu do zdrowia. Przynosi ukojenie w bólu, poprawia sprawność ruchową i tym samym podnosi komfort życia, a do tego zapewnia szeroko rozumiany relaks.

Turnus dla seniora może być przyjemną formą powrotu do sprawności, bo oprócz zajęć rehabilitacyjnych, pacjenci mogą również korzystać z ciekawych form spędzania wolnego czasu.

Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci nierzadko stanowią coś więcej niż tylko terapię. Mogą być świetną przygodą dla młodego człowieka. Jakie korzyści daje turnus rehabilitacyjny? Ile trwa? Ile kosztuje? Spieszymy z pomocą i odpowiadamy na wszystkie pytania.

Czym jest turnus rehabilitacyjny?

Mówiąc w skrócie – to połączenie zabiegów prozdrowotnych, a więc działań niezbędnych, żeby wrócić do formy i ciekawego wypoczynku pod okiem specjalistów.

Turnusy rehabilitacyjne to także możliwość zmiany klimatu i otoczenia, przebywania w grupie, a co za tym idzie, nawiązywania i budowania nowych relacji. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób starszych i długo chorujących.

Celem turnusów rehabilitacyjnych jest więc nie tylko poprawa sprawności psychoruchowej pacjenta, ale także mobilizacja do kontaktów z otoczeniem, rozwijanie umiejętności społecznych, rozwijanie zainteresowań, mobilizacja do samodzielnego funkcjonowania i… relaks.

Uczestnik turnusu rehabilitacyjnego bierze udział w zajęciach, które są dla niego bezpieczne i często też przyjemne. Program jest zawsze dopasowany do konkretnego schorzenia, a także indywidualnego zapotrzebowania i możliwości pacjenta.

Zarówno turnus dla seniora, jak i turnus rehabilitacyjny dla dzieci obejmuje zajęcia indywidualne i grupowe.

W przeciwieństwie do pobytu w sanatorium, na turnusy rehabilitacyjne wyjeżdża się z osobami o podobnych potrzebach. Grupa zorganizowana liczy nie mniej niż 20 uczestników. Może z nich skorzystać każda osoba (niezależnie od wieku) z orzeczoną niepełnosprawnością lub grupą inwalidzką. Co ważne, istnieje możliwość samodzielnego wyboru miejsca. To uczestnik decyduje, gdzie chce jechać.

Ile trwa turnus rehabilitacyjny?

Turnusy rehabilitacyjne trwają 14 dni. W Centrum Rehabilitacyjno-Rekreacyjnym Dobry Brat zaczynają się kolacją dnia pierwszego i kończą śniadaniem w dniu wyjazdu.

Gdzie odbywają się turnusy rehabilitacyjne?

Turnusy rehabilitacyjne w Polsce odbywają się w profesjonalnych ośrodkach rehabilitacyjnych, położonych w niezwykle malowniczych okolicznościach przyrody, w nadmorskich lub górskich miejscowościach. Zazwyczaj są to uzdrowiska, choć nie jest to regułą.

Nasze Centrum Rehabilitacyjno-Rekreacyjne znajduje się w Osieku, w samym sercu Borów Tucholskich, nad jeziorem Kałębie. W pobliżu znajdują się aż cztery rezerwaty przyrody, w tym Czapli Wierch oraz Zdrójno. Niepowtarzalny klimat tego miejsca pozwala na leczenie schorzeń związanych m.in. z układem oddechowym i krążenia.

Ośrodek prowadzi również turnusy rehabilitacyjne dla dzieci z mózgowym porażeniem, padaczką i upośledzeniem umysłowym, jak również turnusy dla osób z chorobami neurologicznymi i dysfunkcją narządu ruchu.

Turnus rehabilitacyjny – jakie korzyści daje?

Podstawowym celem turnusu rehabilitacyjnego jest poprawa sprawności psychofizycznej i samodzielności. Poprawie ulega też ogólne samopoczucie.

Równie ważna jest aktywność społeczna: nawiązywanie nowych relacji, funkcjonowanie w grupie, pobudzanie zainteresowań oraz samorozwój. Oczywiście całość jest okraszona solidną porcją odpoczynku w pięknych okolicznościach przyrody.

Wielu pacjentów docenia tę formę odpoczynku i przyznaje, że po takim turnusie czują się zrelaksowani i wypoczęci.

Tak więc turnus rehabilitacyjny nie tylko pozwala poprawić stan zdrowia, kondycję fizyczną i psychiczną, ale także daje możliwość poznania nowych osób, spędzenia z nimi czasu, rozwijania umiejętności komunikacyjnych i kompetencji społecznych. To także możliwość pobycia poza domem, często w ładnym miejscu, z dala od codziennych trosk.

Dodatkowo, zwłaszcza dla dziecka, taki turnus może być ciekawą przygodą. Zmiana otoczenia, nowi koledzy i koleżanki, ciekawe zajęcia – to wszystko w połączeniu z zabiegami rehabilitacyjnymi może być źródłem dobrych wspomnień.

Uczestnicy takiego turnusu biorą udział w specjalnie opracowanych i przygotowanych dla nich ćwiczeniach fizycznych – rehabilitacji, która odbywa się pod czujnym okiem specjalistów. Jeśli istnieje taka potrzeba, mogą również skorzystać z opieki psychologicznej. Mogą także skorzystać z masaży lub Spa.

Poprawa zdrowia, powrót do sprawności, relaks, atrakcyjne życie towarzyskie – to zdecydowane korzyści, jakie niosą za sobą turnusy rehabilitacyjne.

Ile kosztuje turnus rehabilitacyjny? Jakie są opcje finansowania?

Koszt turnusu jest uzależniony od sezonu i może wynosić od 1400 zł do około 2800 złotych.

Cena obejmuje m.in. zabiegi rehabilitacyjne, noclegi, wyżywienie, doraźną opiekę medyczną i realizację programu integracji społecznej: wycieczki, wieczorki integracyjne.

Na turnusy mogą zgłaszać się osoby bez orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, które chcą samodzielnie opłacić pobyt. Z kolei osoby z niepełnosprawnością mogą wnioskować o dopłatę do wyjazdu. Opłacalny jest wybór takich wyjazdów jak turnusy rehabilitacyjne z dofinansowaniem PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).

Wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON można składać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Odpowiednie dokumenty (wniosek, kopia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, wniosek od lekarza) można złożyć osobiście, z pomocą opiekuna lub organizatora leczenia.

Trzeba tylko mieć na uwadze, żeby wybrać ośrodki rehabilitacyjne z dofinansowaniem PFRON, bo tylko w takich można wziąć udział w turnusie z dofinansowaniem.

Dofinansowanie pobytu na turnusach rehabilitacyjnych wynosi:

  • 30% przeciętnego wynagrodzenia dla osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, osoby niepełnosprawnej do 16. roku życia, osoby niepełnosprawnej w wieku 16-24, ale uczącej się i niepracującej, bez względu na stopień niepełnosprawności.
  • 27% przeciętnego wynagrodzenia dla osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
  • 25% przeciętnego wynagrodzenia dla osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności.
  • 20% przeciętnego wynagrodzenia dla opiekuna osoby niepełnosprawnej.