Hydroterapia – największe korzyści


Hydroterapia to wykorzystanie wody do celów leczniczych. Już Hipokrates stosował zimne i gorące kąpiele do leczenia rozmaitych niedyspozycji, a w starożytnej Grecji okres pomiędzy 500 i 300 rokiem p.n.e. nazywany bywa „czasem leczenia wodą”.

 

Pierwsze próby naukowego wyjaśnienia, w jaki sposób zabiegi hydroterapeutyczne wpływają na ludzki organizm, sięgają XVII wieku, kiedy modne stało się „jeżdżenie do wód”, czyli do miejscowości uzdrowiskowych, w których stosowane były różne rodzaje zabiegów z zakresu hydroterapii. Już wówczas wiedziano, że naturalne właściwości fizyczne i chemiczne wody znajdują zastosowanie w leczeniu chorób układu krążenia, układu oddechowego oraz układu mięśniowo-szkieletowego. 

Sprawdź, czy kąpiele lecznicze i hydromasaże mogą okazać się pomocne w leczeniu dolegliwości, z którymi się borykasz.

Hydroterapia – co to takiego

W odróżnieniu od balneoterapii, w której wykorzystuje się wody mineralne i lecznicze błota, w hydroterapii stosuje się zwykłą wodę o zróżnicowanej temperaturze i pod różnym ciśnieniem.

Dobroczynne działanie wody widoczne jest zarówno w zabiegach profilaktycznych (działanie hartujące, wzmacnianie naturalnych mechanizmów obronnych organizmu), jak i leczniczych (leczenie chorób układu krwionośnego oraz serca, nerwobólów, zaburzeń przemiany materii i innych). 

Sprawdź nasze zabiegi hydroterapią!

Równie ważny jest zbawienny wpływ hydroterapii na redukcję przeciążeń układu nerwowego oraz przewlekłego stresu i przemęczenia, objawiających się m.in.: bezsennością, dolegliwościami związanymi z miesiączkowaniem czy napięciami mięśniowymi. 

W ramach hydroterapii wykorzystuje się takie fizyczne właściwości wody, jak:

  • zdolność magazynowania i przewodzenia ciepła (czynnik termiczny – w leczeniu różnych dolegliwości stosuje się wodę o odmiennej temperaturze),
  • siłę nacisku, oporu i wyporu (czynnik mechaniczny – pozorna redukcja masy ciała, odciążenie układu ruchu, rozluźnienie mięśni),
  • specyficzne działanie ciśnienia hydrostatycznego i reakcje na zanurzenie ciała w wodzie (czynnik hydrostatyczny – działające na ciało ciśnienie słupa wody m. in.: pobudza układ oddechowo- krążeniowy, przyczynia się do zwiększenia objętości wyrzutowej serca, powoduje intensywną wentylację, a co za tym idzie – poprawia ogólny stan ukrwienia tkanek). 

Czy hydroterapia jest dla każdego?

Należy mieć świadomość, że choć stosowanie hydroterapii nie jest zalecane osobom, u których choroby układu krążenia są nieustabilizowane albo pojawiają się poważne zaburzenia układu oddechowego, w każdym przypadku dokonuje się indywidulanych ustaleń. Istnieje wiele rodzajów zabiegów hydroterapeutycznych, a każdy z nich ma osobną listę wskazań (zastosowań) i przeciwwskazań. Pogłębiony wywiad z pacjentem umożliwia fizjoterapeucie podjęcie trafnej decyzji co do zastosowania konkretnej formy hydroterapii bądź wycofania się z tego rodzaju zabiegów. 

Hydroterapia – jakie przynosi korzyści?

Korzyści płynące z regularnej hydroterapii są nie do przecenienia. Dzięki wodolecznictwu możliwe bywa nawet ograniczenie leczenia farmakologicznego, które w długiej perspektywie bywa bardzo obciążające dla organizmu.

1. Relaks i odpoczynek

Kąpiel w wannie z hydromasażem działa kojąco i wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego. Podobne działanie ma kąpiel perełkowa – jest przede wszystkim silnie relaksująca i odprężająca. 

2. Regeneracja po treningu

Nadmierne przeciążenie mięśni po treningu, objawiające się bolesnymi zakwasami, uszkodzenie ścięgna Achillesa czy skręcenie stawu skokowego to stany, które bezwzględnie należy skonsultować z lekarzem. W ramach fizjoterapii często zalecany jest masaż wirowy kończyn – szybkie wirowe ruchy wody w specjalnych wanienkach poprawiają ich ruchomość oraz niwelują ból. 

3. Poprawa jakości snu

Hydroterapia to recepta na spokojny, relaksujący sen. Kąpiel w wannie z masażem zmniejsza napięcie mięśni, ale także napięcie emocjonalne i psychiczne. Korzystnie wpływa na dobrostan i ułatwia wyciszenie się.

4. Właściwości przeciwbólowe

Korzystanie z zabiegów hydroterapii daje szereg korzyści w leczeniu dolegliwości bólowych. Woda o starannie dobranej temperaturze i ciśnieniu pozwala zredukować bóle mięśniowe i kostno-stawowe. Zmniejsza wrażliwość punktów bólowych u osób z fibromialgią, łagodzi dolegliwości reumatyczne i stany pourazowe. Hydroterapia uważana jest także za jedną z najskuteczniejszych metod radzenia sobie z bólem porodowym.

Podsumowanie

Różnorodność zabiegów hydroterapeutycznych pozwala na indywidualny i bardzo precyzyjny ich dobór w zależności od stanu zdrowia pacjenta. W Centrum Rehabilitacyjno-Rekreacyjnym Dobry Brat stosujemy najpopularniejsze zabiegi i typy hydroterapii, dzięki którym możliwe jest uporanie się z problemami z narządem ruchu, chorobami układu krążenia czy zaburzeniami metabolizmu. Ćwiczenia w wodzie, kąpiele i masaże są nie tylko skuteczne, ale także niezwykle przyjemne i relaksujące. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek formy hydroterapii zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub terapeutą, aby upewnić się, że jest to metoda bezpieczna dla danego pacjenta.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *