Sonoterapia to jedna ze skuteczniejszych metod do walki z dolegliwościami bólowymi różnego pochodzenia. Jest to także zabieg, który wpływa na procesy regeneracyjne uszkodzonych tkanek, a tym samym sprawdza się w rehabilitacji. Aby rzeczywiście terapia ultradźwiękami przyniosła efekty, musisz wykonać ją w profesjonalnym ośrodku rehabilitacyjnym takim jak Dobry Brat w miejscowości Osiek.
Terapia ultradźwiękami (określana również, jako sonoterapia lub fonoterapia) to jeden z rodzajów zabiegów powszechnie stosowanych w fizykoterapii. Zabiegi te mają głównie na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz przyspieszenie procesów regeneracyjnych po rozmaitych urazach. Ultradźwięki usprawniają też krążenie krwi, co ułatwia dostarczenie tlenu oraz ważnych składników odżywczych do komórek oraz tkanek.
Poznaj wszystkie zalety terapii ultradźwiękami. Dowiedz się, jakie są najważniejsze wskazania oraz przeciwwskazania do tego zabiegu. I sprawdź, gdzie najlepiej udać się na sonoterapię, aby rzeczywiście móc skorzystać z jej pełnego dobroczynnego działania.
Terapia ultradźwiękowa – zasada działania
Dzięki postępowi w medycynie pacjenci, którzy borykają się z rozmaitymi dolegliwościami bólowymi, mają coraz większy wybór metod uśmierzających ból. Wśród tych najbardziej skutecznych oraz popularnych wymieniana jest terapia ultradźwiękowa. Co to za zabieg i na czym polega?
Ultradźwięki to inaczej fale dźwiękowe (mechaniczne) o bardzo niskiej częstotliwości niesłyszalne dla ucha ludzkiego. Mają one zdolność do przenikania przez skórę w głąb tkanek. W efekcie dochodzi do penetracji tkanek i stymulacji procesów regeneracyjnych oraz naprawczych.
Ultradźwięki dostarczane są do tkanek za pomocą specjalnej aparatury wyposażonej w głowice. Mogą one wywołać dwa rodzaje zmian wewnątrz tkanek (struktur). Pierwszy z nich to efekt termiczny, czyli rozgrzanie tkanek takich jak: ścięgna, więzadła, torebki stawowe oraz blizny, co doprowadza:
- po pierwsze – do ich uelastycznienia;
- po drugie – do przyspieszenia procesów naprawczych uszkodzonych tkanek.
Rozgrzanie tkanek ułatwia też przeniknięcie do nich substancji czynnych zawartych w lekach, które są aplikowane w trakcie przeprowadzania zabiegu. Dzięki temu proces leczenia staje się skuteczniejszy i przebiega o wiele szybciej.
Drugi to efekt atermiczny i jest on związany z usprawnieniem przepływu płynów wewnątrzkomórkowych. Wówczas mówi się o działaniu przeciwzapalnym sonoterapii.
Korzyści z sonoterapii (terapii ultradźwiękami)
Zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków cechuje szerokie spektrum działania. Poznaj najważniejsze korzyści, jakie daje terapia ultradźwiękami.
Redukcja bólu
Sonoterapia powoduje zmniejszenie bólów różnego pochodzenia oraz o różnym stopniu nasilenia w tym bólów kręgosłupa, stawów, mięśni czy nerwobólów. Do zmniejszenia dolegliwości bólowych dochodzi w efekcie ogrzania tkanek. Powoduje to, że zastosowany lek przeciwbólowy, dostaje się szybciej i dociera wprost do leczonego obszaru.
Przyspieszenie procesów regeneracyjnych
Ultradźwięki wykazują właściwości regeneracyjne tkanek oraz przyspieszają procesy gojenia. Jest to możliwe, ponieważ rozgrzewając tkanki, pobudzają jednocześnie procesy wytwarzania włókien kolagenu i elastyny. Są to dwa najważniejsze składniki budulcowe tkanek, które odpowiadają m.in. za ich elastyczność.
Poprawa krążenia
Ultradźwięki przyspieszają przepływ limfy w naczyniach. Mają też zdolność do usprawnienia przepływu tlenu, a także ułatwiają transport substancji odżywczych w komórkach.
Zastosowanie ultradźwięków w fizjoterapii i rehabilitacji
O skuteczności zabiegu decyduje w dużej mierze odpowiednio dobrana dawka ultradźwięków oraz ilość leku.
Dawkowanie ultradźwięków
Zazwyczaj przy zabiegach sonoterapii wykorzystuje się częstotliwości fal: 800, 1000, 2400 i 3000 kHz. O ich doborze decyduje głębokość urazu. Im jest niższa częstotliwość fali, tym głębiej ona dociera. Z kolei maksymalna dawka leku wynosi 2,0 W/cm2.
Terapia ultradźwiękowa – przeciwwskazania
Mimo, iż sonoterapia zaliczana jest w poczet zabiegów nieinwazyjnych, nie każdy może się poddać temu zabiegowi. Najważniejsze przeciwwskazania do terapii ultradźwiękowej to:
- ciąża;
- choroby nowotworowe bądź też ich podejrzenie;
- zaburzenia w obrębie układu naczyniowego – mowa tu o takich schorzeniach jak miażdżyca czy zakrzepica;
- hemofilia;
- osteoporoza;
- uszkodzenia skóry (otwarte rany, krwawienie, drobne otarcia) w obrębie przeprowadzanego zabiegu;
- schorzenia urologiczne;
- ostry stan zapalny.
Przeciwwskazaniem do poddania się terapii ultradźwiękami może być również posiadanie rozrusznika serca bądź innych tego typu implantów.
Dla kogo jest zabieg ultradźwiękowy?
Z zabiegu, o jakim mowa mogą skorzystać osoby, które cierpią na :
- choroby zwyrodnieniowe i reumatyczne;
- przykurcze mięśni i ścięgien;
- stany zapalne stawów i okolic;
- bóle kręgosłupa, mięśni, nerwobóle.
Sonoterapia wskazana jest również w następujących przypadkach:
- obrzęki o charakterze limfatycznym;
- rehabilitacja po urazach takich jak: stłuczenia, złamania, zwichnięcia, skręcenia, naciągnięcia;
- przeciążenie stawów i mięśni;
- leczenie blizn i bliznowców.
Podsumowanie
Terapia ultradźwiękami to jedna ze skuteczniejszych metod wspierania leczenia bólu. Sonoterapia może okazać się też skuteczna w zwalczaniu stanów zapalnych oraz jako wsparcie procesów naprawczych i regeneracyjnych w obrębie chorych lub uszkodzonych tkanek.
Zabiegi z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych są bezbolesne i wysoce skuteczne. Posiadają też szerokie spektrum działania. Ultradźwięki są wykorzystywane głównie przy leczeniu chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych. Poza tym można się nimi posiłkować, w przypadku, gdy chcesz szybko wrócić do sprawności po doznanym urazie w obrębie układu ruchu.
Nie każdy może jednak poddać się terapii ultradźwiękowej. Przeciwwskazania do sonoterapii to przede wszystkim: ciąża, choroby nowotworowe, wszczepiony rozrusznik serca, a także uszkodzenia skóry w miejscu, gdzie miałby być przeprowadzony zabieg.
Jeśli chcesz przekonać się o skuteczności zabiegów ultradźwiękami, skontaktuj się ze specjalistami w tej dziedzinie. Doskonałych fizjoterapeutów znajdziesz m.in. w Centrum Rehabilitacyjno – Rekreacyjnym Dobry Brat. Specjaliści na podstawie przeprowadzonego szczegółowego wywiadu na temat Twojego stanu zdrowia, ocenią czy możesz poddać się sonoterapii. Wykonując zabieg, zatroszczą się o Twoje bezpieczeństwo, komfort i samopoczucie.
Co ważniejsze, w ośrodku posługujemy się sprawdzonym, wysokiej jakości nowoczesnym sprzętem. Miła atmosfera, bogata wiedza, doskonałe umiejętności oraz mikroklimat, jaki oferuje okolica, w której znajduje się ośrodek sprawią, że Twój powrót do sprawności i walka z bólem, staną się o wiele przyjemniejsze.
Zapraszamy!